Chcete ošklivé a chladné léto? Vyvolejte velkou sopečnou erupci!

13.07.2015 - Stanislav Mihulka

Sopky manipulují klima naší planety už od nepaměti


Reklama

Už nějaký čas víme, že velké sopečné výbuchy ovlivňují klima. Vědcům se ale zatím nepovedlo spojit historická data o atmosféře získávaných z vrtů v ledu s kolísáním teploty, které se odhaduje například z letorostů ve dřevě.

Dosavadní obtíže teď překonala nová studie, která spojuje téměř 300 známých velkých sopečných erupcí, k nimž došlo za posledních 2 500 let, s chladnými klimatickými extrémy, o nichž máme zprávy z letorostů i z historických záznamů. A už je to docela jasné.

Vědci zjistili, že velké sopečné výbuchy téměř zaručeně vyvolají velmi chladný rok s mizerným létem. Funguje to tak, že sopečné plyny v atmosféře reagují s vodní párou. Přitom vznikají mikroskopické kapičky kyseliny sírové, které pak odrážejí výrazně víc slunečního záření zpátky do vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Desert Research Institute, Nature

  • Zdroj fotografií: Olivia MaselliDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907