Chcete vidět v noci? Biohackeři vyvíjejí oční kapky pro noční vidění

03.04.2015 - Stanislav Mihulka

Po nakapání do očí poskytují excelentní vidění v noci po dobu několika hodin. Pořídíme si je za pár let v obchodě?


Reklama

Zní to jako laciné science-fiction, ale kalifornští biohackeři experimentují s očními kapkami, které svému uživateli dočasně poskytnou excelentní vidění v noci. Říkají si Science for the Masses a zatím jim to jde obstojně. Jejich kapky jsou zatím ve velmi experimentálním stavu a jejich použití vyžaduje notnou dávku odvahy, první pokus ale byl úspěšný.

Hlavní složkou jejich kapek je opticky aktivní látka zvaná Chlorin e6, která pochází od jistých hlubokomořských ryb. Mimo jiné se používá při léčbě rakoviny pomocí světla. Ve směsi s inzulínem a slaným roztokem poskytuje excelentní noční vidění po dobu několika hodin. Oční kapky biohackerů se kapou do spojivkového vaku, odkud se vstřebává do sítnice. Oči nejprve strašidelně zčernají, po pár sekundách to ale prý odezní.

Dobrovolník biohackerů Gabriel Licina po použití těchto očních kapek rozeznal v naprosté tmě jednotlivé lidi do vzdálenosti 50 metrů. Jeho zrak se po několika hodinách vrátil do normálu a po dobu tří týdnů se u něho neprojevily žádné zdravotní obtíže. Biohackery čeká ještě spousta práce a budou muset důkladně prověřit bezpečnost a použitelnost svých kapek pro noční vidění. Zatím to ale vypadá slibně.

  • Zdroj textu:

    Science for Masses, Geek, Gizmag

  • Zdroj fotografií: Science for the Masses

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907