Chcete zastavit auto? Zkuste laserový zbraňový systém!

09.03.2015 - Stanislav Mihulka

Ve společnosti Lockheed Martin otestovali laserový systém ATHENA. Povedlo se jim na dálku vyřadit běžící motor automobilu.


Reklama

Americká společnost Lockheed Martin nedávno úspěšně vyzkoušela prototyp laserového zbraňového systému ATHENA (Advanced Test High Energy Asset). Na testovací plošinu namontovali pick-up, spustili mu motor a s plošinou napodobili obyčejnou jízdu automobilu.

Do pohybujícího se auta s běžícím motorem pak z dálky vystřelili ničivý laserový paprsek a podařilo se jim motor vyřadit z činnosti. Podle experimentátorů tak jasně předvedli použitelnost laseru jako je ATHENA v reálné operační situaci.

Laserový zbraňový systém ATHENA je založený na 30 kilowattovém vláknovém laseru ALADIN (Accelerated LAser Demonstration INnitiative), který je schopný vytvořit velmi kvalitní a ničivý laserový paprsek. Vychází přitom ze starší technologie laserového systému ADAM (Area Defense Anti-Munitions), který již dříve v Lockheed Martin vyzkoušeli proti malým vzdušným cílům a cílům na hladině moře. Vývojáři společnosti Lockheed Martin tímto testem pokročili zase o něco blíž ke spolehlivé laserové zbrani pro výzbroj letadel, vrtulníků, lodí i automobilů.

  • Zdroj textu:

    Lockheed Martin

  • Zdroj fotografií: Lockheed Martin

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907