Chcete zastavit auto? Zkuste laserový zbraňový systém!

09.03.2015 - Stanislav Mihulka

Ve společnosti Lockheed Martin otestovali laserový systém ATHENA. Povedlo se jim na dálku vyřadit běžící motor automobilu.


Reklama

Americká společnost Lockheed Martin nedávno úspěšně vyzkoušela prototyp laserového zbraňového systému ATHENA (Advanced Test High Energy Asset). Na testovací plošinu namontovali pick-up, spustili mu motor a s plošinou napodobili obyčejnou jízdu automobilu.

Do pohybujícího se auta s běžícím motorem pak z dálky vystřelili ničivý laserový paprsek a podařilo se jim motor vyřadit z činnosti. Podle experimentátorů tak jasně předvedli použitelnost laseru jako je ATHENA v reálné operační situaci.

Laserový zbraňový systém ATHENA je založený na 30 kilowattovém vláknovém laseru ALADIN (Accelerated LAser Demonstration INnitiative), který je schopný vytvořit velmi kvalitní a ničivý laserový paprsek. Vychází přitom ze starší technologie laserového systému ADAM (Area Defense Anti-Munitions), který již dříve v Lockheed Martin vyzkoušeli proti malým vzdušným cílům a cílům na hladině moře. Vývojáři společnosti Lockheed Martin tímto testem pokročili zase o něco blíž ke spolehlivé laserové zbrani pro výzbroj letadel, vrtulníků, lodí i automobilů.

  • Zdroj textu:

    Lockheed Martin

  • Zdroj fotografií: Lockheed Martin

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907