Chemikálie v životním prostředí: Sobí trus obsahuje zpomalovače hoření

24.12.2015 - Stanislav Mihulka

Půda, mech, i sobi na Špicberkách, daleko za polárním kruhem, jsou plní bromovaných zpomalovačů hoření


Reklama

Bromované zpomalovače hoření, což jsou organické sloučeniny bromu, se používají jako přísada do hořlavých materiálů, která snižuje jejich hořlavost a tím přispívá ke zlepšení požární bezpečnosti.

Problém je v tom, že jsou to toxické látky, a zároveň jsou velice stabilní. Vydrží ve výrobcích velice dlouho a uvolňují se z nich do životního prostředí. Týká se to osídlené krajiny i velmi odlehlých oblastí na planetě.

Potvrzuje to i nedávný výzkum vzorků půdy, mechu a sobího trusu, které vědci odebrali na Špicberkách, ostrovech Norského království v Severním ledovém oceánu. Bromované zpomalovače hoření našli ve úplně ve všech vzorcích. Tyto látky se koncentrují v mechu a z něj se pak dostanou do sobů.

Není to úplně dobrá zpráva, protože bromované zpomalovače hoření způsobují celou řadu zdravotních problémů. Pokud jsou i v trusu sobů na Špicberkách, tak to potrvá ještě dlouho, než je odstraníme z životního prostředí. Co na to asi říká Santa?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Discovery News, Chemosphere

  • Zdroj fotografií: Peupleloup / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907