Chemikálie v životním prostředí: Sobí trus obsahuje zpomalovače hoření

24.12.2015 - Stanislav Mihulka

Půda, mech, i sobi na Špicberkách, daleko za polárním kruhem, jsou plní bromovaných zpomalovačů hoření


Reklama

Bromované zpomalovače hoření, což jsou organické sloučeniny bromu, se používají jako přísada do hořlavých materiálů, která snižuje jejich hořlavost a tím přispívá ke zlepšení požární bezpečnosti.

Problém je v tom, že jsou to toxické látky, a zároveň jsou velice stabilní. Vydrží ve výrobcích velice dlouho a uvolňují se z nich do životního prostředí. Týká se to osídlené krajiny i velmi odlehlých oblastí na planetě.

Potvrzuje to i nedávný výzkum vzorků půdy, mechu a sobího trusu, které vědci odebrali na Špicberkách, ostrovech Norského království v Severním ledovém oceánu. Bromované zpomalovače hoření našli ve úplně ve všech vzorcích. Tyto látky se koncentrují v mechu a z něj se pak dostanou do sobů.

Není to úplně dobrá zpráva, protože bromované zpomalovače hoření způsobují celou řadu zdravotních problémů. Pokud jsou i v trusu sobů na Špicberkách, tak to potrvá ještě dlouho, než je odstraníme z životního prostředí. Co na to asi říká Santa?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Discovery News, Chemosphere

  • Zdroj fotografií: Peupleloup / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907