Chilli papričky: Pálivý dárek Indiánů, který dobyl celý svět

19.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Chilli papričky mají svůj domov v Mexiku a v Jižní Americe, odkud je portugalští kupci rychle rozšířili po celém světě, neboť představovaly ceněné koření a náhradu za pepř. Rychle se staly důležitou plodinou zejména v Indii, Číně, Vietnamu a Japonsku. Zajímavostí je, že do střední Evropy se pravděpodobně dostaly oklikou z Asie a nikoli z Portugalska.

TIP: Pojídání extrémně pálivých chilli papriček nese nečekaná rizika

Za typickou pálivou chuť chilli papriček je odpovědný alkaloid kapsaicin. Ten je rozpustný v tucích a alkoholu, pokud tedy budete chtít zahnat pálivou chuť chilli papriček, nepomůže vám sklenice vody, ale spíše mléka nebo silného alkoholu. K měření pálivosti se používá tzv. Scovilleho stupnice, která je pojmenována po americkém chemikovi Wilburu L. Scovillem, který v roce 1912 zveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček a jednotkou pálivosti je SHU. Čistý kapsaicin má na Scovilleho stupnici pálivost 16 milionů SHU, nejsilnější chilli paprička na světě – Moruga Scorpion pak dosahuje pálivosti 2 miliony SHU. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wang JiangDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907