Chilli papričky: Pálivý dárek Indiánů, který dobyl celý svět

19.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Chilli papričky mají svůj domov v Mexiku a v Jižní Americe, odkud je portugalští kupci rychle rozšířili po celém světě, neboť představovaly ceněné koření a náhradu za pepř. Rychle se staly důležitou plodinou zejména v Indii, Číně, Vietnamu a Japonsku. Zajímavostí je, že do střední Evropy se pravděpodobně dostaly oklikou z Asie a nikoli z Portugalska.

TIP: Pojídání extrémně pálivých chilli papriček nese nečekaná rizika

Za typickou pálivou chuť chilli papriček je odpovědný alkaloid kapsaicin. Ten je rozpustný v tucích a alkoholu, pokud tedy budete chtít zahnat pálivou chuť chilli papriček, nepomůže vám sklenice vody, ale spíše mléka nebo silného alkoholu. K měření pálivosti se používá tzv. Scovilleho stupnice, která je pojmenována po americkém chemikovi Wilburu L. Scovillem, který v roce 1912 zveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček a jednotkou pálivosti je SHU. Čistý kapsaicin má na Scovilleho stupnici pálivost 16 milionů SHU, nejsilnější chilli paprička na světě – Moruga Scorpion pak dosahuje pálivosti 2 miliony SHU. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wang Jiang

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907