Chilská soustava radioteleskopů ALMA se stala obětí útoku hackerů

Neznámí hackeři vyřadili radioteleskopy ALMA. Motivace útoku ani termín, kdy bude provoz observatoře znovu plně obnoven, není v tuto chvíli známý

07.11.2022 - Stanislav Mihulka



Jedna z nejnovějších a nejvýkonnějších soustav radioteleskopů – chilská ALMA, nacházející se v poušti Atacama, se stala obětí hackerského útoku. Radioteleskopy soustavy ALMA jsou offline, stejně jako jejich veřejné internetové stránky. Zatím není jasné, kdy bude observatoř opět v provozu. Záhadou rovněž zůstává motivace útočníků i jejich totožnost. Napovědět by mohlo probíhající vyšetřování.

Ke kyberútoku na počítačové systémy soustavy ALMA došlo v sobotu 29. října 2022, v 6:14 místního času. Podle vyjádření vedení ALMA jejich specialisté intenzivně pracují na obnovení činnosti zasažených systémů. Útok prý nijak nepoškodil či nezasáhl antény radioteleskopů a nedošlo ani k ohrožení vědeckých dat.

Největší pozemní soustava radioteleskopů

V současné době jde o pozemní astronomický projekt s největší rozlohou na světě. 68 radioteleskopů soustavy ALMA se nachází na ploše o rozloze přes 16 kilometrů, v nadmořské výšce přes 5 kilometrů. Díky tomu mohou radioteleskopy detekovat část rádiových vln, které jsou v pozemské atmosféře obvykle absorbovány vodní párou.

TIP: Na návštěvě v chilské poušti Atacama: Ve výstavní síni evropské astronomie

Soustava ALMA zahájila plnohodnotná vědecká pozorování v roce 2013. Od té doby má na svém kontě řadu významných úspěchů, včetně pozorování velmi vzdálených objektů v hlubokém vesmíru, ale i bližších hvězd a planet. Zároveň je součástí virtuálních sítí radioteleskopů, jako je globální projekt Event Horizon Telescope, který v roce 2019 pořídil první přímý snímek černé díry.


Další články v sekci