Chrám Wat Arun: Krvavý úsvit Bangkoku

24.05.2013 - Marek Telička

<p>Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.</p>

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.


Reklama

Neobyčejnou architekturou chrámu Wat Arun se můžete kochat na západním břehu řeky Chao Phraya, která protíná thajskou metropoli Bangkok. Jeho nejvýraznějším rysem je centrální prang, tedy pagoda v khmérském stylu. Ta je podle některých zdrojů přes sto metrů vysoká, i když ve skutečnosti její výška mírně přesahuje jen osmdesát metrů. I tak jde samozřejmě o impozantní stavbu, zejména když uvážíte, že byla postavena začátkem 19. století.

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi. Ačkoli byl král velmi důležitou postavou thajské historie, jeho konec byl neslavný. Taksin byl svržen a způsob jeho smrti je dokladem toho, jak podivně se může projevovat úcta ke královskému původu. Aby totiž královská krev nebyla „znesvěcena“ a prolita na nečistou půdu, byl Taksin zavázán do velkého sametového pytle a utlučen k smrti parfémovanými palicemi ze santalového dřeva. Po jeho smrti a už 15 let po založení Thonburi, v roce 1782, bylo sídlo královského rodu přesunuto na protější břeh, kde byl založen Bangkok.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907