Chrám Wat Arun: Krvavý úsvit Bangkoku

24.05.2013 - Marek Telička

<p>Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.</p>

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.


Reklama

Neobyčejnou architekturou chrámu Wat Arun se můžete kochat na západním břehu řeky Chao Phraya, která protíná thajskou metropoli Bangkok. Jeho nejvýraznějším rysem je centrální prang, tedy pagoda v khmérském stylu. Ta je podle některých zdrojů přes sto metrů vysoká, i když ve skutečnosti její výška mírně přesahuje jen osmdesát metrů. I tak jde samozřejmě o impozantní stavbu, zejména když uvážíte, že byla postavena začátkem 19. století.

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi. Ačkoli byl král velmi důležitou postavou thajské historie, jeho konec byl neslavný. Taksin byl svržen a způsob jeho smrti je dokladem toho, jak podivně se může projevovat úcta ke královskému původu. Aby totiž královská krev nebyla „znesvěcena“ a prolita na nečistou půdu, byl Taksin zavázán do velkého sametového pytle a utlučen k smrti parfémovanými palicemi ze santalového dřeva. Po jeho smrti a už 15 let po založení Thonburi, v roce 1782, bylo sídlo královského rodu přesunuto na protější břeh, kde byl založen Bangkok.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907