Chrám Wat Arun: Krvavý úsvit Bangkoku

24.05.2013 - Marek Telička

<p>Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.</p>

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi.


Reklama

Neobyčejnou architekturou chrámu Wat Arun se můžete kochat na západním břehu řeky Chao Phraya, která protíná thajskou metropoli Bangkok. Jeho nejvýraznějším rysem je centrální prang, tedy pagoda v khmérském stylu. Ta je podle některých zdrojů přes sto metrů vysoká, i když ve skutečnosti její výška mírně přesahuje jen osmdesát metrů. I tak jde samozřejmě o impozantní stavbu, zejména když uvážíte, že byla postavena začátkem 19. století.

Wat Arun stojí na místě někdejšího paláce krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi. Ačkoli byl král velmi důležitou postavou thajské historie, jeho konec byl neslavný. Taksin byl svržen a způsob jeho smrti je dokladem toho, jak podivně se může projevovat úcta ke královskému původu. Aby totiž královská krev nebyla „znesvěcena“ a prolita na nečistou půdu, byl Taksin zavázán do velkého sametového pytle a utlučen k smrti parfémovanými palicemi ze santalového dřeva. Po jeho smrti a už 15 let po založení Thonburi, v roce 1782, bylo sídlo královského rodu přesunuto na protější břeh, kde byl založen Bangkok.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907