Tak trochu vlkodlačí keř šokoval vědce. Jak vlastně rostlina pozná, že je úplněk?
Měsíční svit a zvlášť úplněk dělá s lidmi hrozné věci. Svádí je k romantice, poezii, hororům a bůhví co ještě. Ani některým zvířatům podle všeho není Měsíc úplně lhostejný. Málokdo by ale čekal, že na úplněk bude reagovat i rostlina.
Catarina Rydinová ze Stockholmské univerzity se svým týmem nedávno na Balkáně zkoumala opylování chvojníku (Ephedra foeminea). Je to nahosemenný keř z východní Středomoří a přilehlých končin, u něhož vzniká pyl v malých šišticích. Badatelé si nejprve všimli, že mnoho obrázků chvojníku ukazuje šištice s nalepeným pylem, jak je zalévá měsíční svit. Pak po tom začali pátrat víc a nakonec dospěli k názoru, že tenhle chvojník je ve svém opylování unikátní.
Vysvětlení prý spočívá v tom, že za jasného úplňku přilétá na pyl chvojníku maximální počet opylovačů. Mohou totiž v pohodě létat celou noc. Záhadou naopak stálé zůstává, jak by rostlina mohla poznat, že je úplněk. Výsledek je ale každopádně úchvatný a záplava opylujících se šištic za letního úplňku rozhodně stojí za vidění.
Science News, Biology Letters
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)