Nástupce Hubbleova teleskopu má mít 5× větší zrcadlo než Hubble a téměř 2× tak velké jako JWST. V provozu by mohl být v roce 2030
V souvislosti s nástupcem Hubbleova vesmírného teleskopu se nejčastěji hovoří o Vesmírném dalekohledu Jamese Webba. JWST ale ve skutečnosti nebude přímým nástupcem Hubbleova teleskopu, tím by se mohl stát nový teleskop High Definition Space Telescope - HDST.
Plán na vytvoření Hubblea s vysokým rozlišením oznámilo v pondělí vědecké konsorcium AURA (Association of Universities for Research in Astronomy), sdružující sedm prestižních amerických univerzit. Konsorcium není v oblasti vesmírných teleskopů žádným nováčkem, za sebou má také počiny jakými jsou observatoř Gemini, solární observatoř NSO, nebo například vesmírný institut STScI. AURA také spolupracovala při vývoji Hubbleova teleskopu i na dalekohledu Jamese Webba.
HDST má mít až 25× vyšší rozlišení, než současný Hubble a velikostí svého zrcadla překoná i JWST. Nový teleskop by podobně jako Hubble pracoval v několika světelných spektrech - kromě viditelného, má být schopen pořizovat i snímky v infračerveném a ultrafialovém světelném spektru. Stejně jako dalekohled Jamese Webba má být HDST umístěn v Lagrangeově libračním bodě L2, ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Podle předběžných plánů by nový teleskop s vysokým rozlišením mohl začít pracovat okolo roku 2030.
University of Washington | washington.edu | hdstvision.org
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)