Chystá se nástupce Hubbleova teleskopu: Bude mít 25× vyšší rozlišení

09.07.2015 - Martin Reichman

Nástupce Hubbleova teleskopu má mít 5× větší zrcadlo než Hubble a téměř 2× tak velké jako JWST. V provozu by mohl být v roce 2030


Reklama

V souvislosti s nástupcem Hubbleova vesmírného teleskopu se nejčastěji hovoří o Vesmírném dalekohledu Jamese Webba. JWST ale ve skutečnosti nebude přímým nástupcem Hubbleova teleskopu, tím by se mohl stát nový teleskop High Definition Space Telescope - HDST.

Hubble s vysokým rozlišením

Plán na vytvoření Hubblea s vysokým rozlišením oznámilo v pondělí vědecké konsorcium AURA (Association of Universities for Research in Astronomy), sdružující sedm prestižních amerických univerzit. Konsorcium není v oblasti vesmírných teleskopů žádným nováčkem, za sebou má také počiny jakými jsou observatoř Gemini, solární observatoř NSO, nebo například vesmírný institut STScI. AURA také spolupracovala při vývoji Hubbleova teleskopu i na dalekohledu Jamese Webba.

HDST má mít až 25× vyšší rozlišení, než současný Hubble a velikostí svého zrcadla překoná i JWST. Nový teleskop by podobně jako Hubble pracoval v několika světelných spektrech - kromě viditelného, má být schopen pořizovat i snímky v infračerveném a ultrafialovém světelném spektru. Stejně jako dalekohled Jamese Webba má být HDST umístěn v Lagrangeově libračním bodě L2, ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Podle předběžných plánů by nový teleskop s vysokým rozlišením mohl začít pracovat okolo roku 2030.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Washington | washington.edu | hdstvision.org

  • Zdroj fotografií: D. Ceverino, C. Moody, G. Snyder, Z. LevayDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907