Chystá se nástupce Hubbleova teleskopu: Bude mít 25× vyšší rozlišení

09.07.2015 - Martin Reichman

Nástupce Hubbleova teleskopu má mít 5× větší zrcadlo než Hubble a téměř 2× tak velké jako JWST. V provozu by mohl být v roce 2030


Reklama

V souvislosti s nástupcem Hubbleova vesmírného teleskopu se nejčastěji hovoří o Vesmírném dalekohledu Jamese Webba. JWST ale ve skutečnosti nebude přímým nástupcem Hubbleova teleskopu, tím by se mohl stát nový teleskop High Definition Space Telescope - HDST.

Hubble s vysokým rozlišením

Plán na vytvoření Hubblea s vysokým rozlišením oznámilo v pondělí vědecké konsorcium AURA (Association of Universities for Research in Astronomy), sdružující sedm prestižních amerických univerzit. Konsorcium není v oblasti vesmírných teleskopů žádným nováčkem, za sebou má také počiny jakými jsou observatoř Gemini, solární observatoř NSO, nebo například vesmírný institut STScI. AURA také spolupracovala při vývoji Hubbleova teleskopu i na dalekohledu Jamese Webba.

HDST má mít až 25× vyšší rozlišení, než současný Hubble a velikostí svého zrcadla překoná i JWST. Nový teleskop by podobně jako Hubble pracoval v několika světelných spektrech - kromě viditelného, má být schopen pořizovat i snímky v infračerveném a ultrafialovém světelném spektru. Stejně jako dalekohled Jamese Webba má být HDST umístěn v Lagrangeově libračním bodě L2, ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Podle předběžných plánů by nový teleskop s vysokým rozlišením mohl začít pracovat okolo roku 2030.

  • Zdroj textu:

    University of Washington | washington.edu | hdstvision.org

  • Zdroj fotografií: D. Ceverino, C. Moody, G. Snyder, Z. Levay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907