Chytré auto nové generace: S propojením GPS, webu a telefonu

17.01.2014 - Jan Miklín

V dnešních autech je nejrůznější elektronika pomalu stejně důležitá, jako motor a další součástky. Další krok dopředu ve využití počítačových systémů v automobilech představily minulý týden Volvo a Ericsson na americkém technologickém veletrhu CES


Reklama

V souladu s hitem posledních let – cloudovými aplikacemi – jde o zapojení automobilových počítačů právě do elektronického „mraku,“ ve kterém si auto bude schopné vyměňovat informace s dalšími zařízeními.

Samo parkuje, samo platí

Řešení firem Ericsson a AT&T nazvané Connected Vehicle Cloud poskytuje řidiči a pasažérům veškeré informace na obrazovce v autě. Upozorní tak třeba na závadu nebo nutnost absolvovat pravidelnou technickou prohlídku. Postupem času by ale měl program hlavně zvládat komunikaci například s místními rádii, systémy správy silnic nebo weby státních a lokálních institucí. Auto tak třeba samo zjistí aktuální zácpu a najde nejlepší možnost, jak ji objet.

Malou ochutnávku představili inženýři ve voze Volvo na veletrhu CES 2014 v Las Vegas. Funkce „Park & Pay“ je schopná ve spojení s polohou z GPS najít parkovací místo, s využitím senzorů sama zaparkovat a pak nabídnout zaplacení za parkování jediným „kliknutím“ na dotykové obrazovce. Mezitím z webu najde a zobrazí informace o ubytování, nákupních možnostech nebo památkách v okolí. A nastartovat automobil jde přes aplikaci na chytrém telefonu. Jen dojet samo za řidičem zatím stroj nezvládá…

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ericsson

  • Zdroj fotografií: archivDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907