Chytré kontaktní čočky od Google: V boji proti cukrovce

18.01.2014 - Jan Miklín

Cukrovka postihuje zejména ve vyspělém světě čím dal větší procento lidí. Společnost Google experimentuje s mikročipem vybavenými kontaktními čočkami, schopnými měřit úroveň cukru


Reklama

V současnosti je cukrovkou postižen každý devatenáctý člověk na Zemi. Pro nemocné to znamená neustálou kontrolu rovnice inzulin, pohyb a jídlo. Výkyvy glykemie z normy působí komplikace se zrakem, srdcem či ledvinami.

Náročná léčba

Protože nezvyklá fyzická aktivita nebo požití jídla může s hladinou cukru v krvi pořádně zamávat, ideální je kontinuální monitorování jeho úrovně. Ačkoliv existují přístroje se senzory umístěnými pod kůží, měření z krve po propíchnutí prstu je pro diabetiky každodenní rutinou. 

Vědci již dlouhá léta testují možnosti jednoduššího měření a vycházet ze slz je jedním z nápadů. Miniaturizace techniky – anténa je užší než lidský vlas – a její umístění do kontaktní čočky umožňuje měřit hladinu cukru jednou za vteřinu. Technici Googlu také zkoušejí malé LED diody, které by uživatele varovaly při dosažení nebezpečných hodnot. „Tato technologie má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude běžně využitelnou,“ popisuje společnost, „ale její možnosti jsou velmi široké.“ Speciální aplikace v mobilech by například mohly shromažďovat naměřené údaje a data předávat lékaři ke korekcím léčby.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Google

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.

Zajímavosti

Ve Švédsku postavili nejmenší pobočku McDonald’s. Slouží jako nápaditý včelí úl.

Revue

Jeden z největších druhů australských mravenců, buldočí mravenec druhu Myrmecia pyriformis s ulovenou včelou. Mravenci svou kořist nejprve sevřou svými mohutnými kusadly a po té jí uštědří smrtící žihadlo.

Příroda

Exokomety u hvězdy Beta Pictoris

Vesmír

Ve starověkém Římě mělo otroctví nejprve patriarchální povahu. Spolu s rozvojem státu však došlo i ke změně chápání postavení otroka z neplnoprávného člověka na živou věc. 

Historie

HyQReal utáhne třítunové letadlo

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907