Chytré kontaktní čočky od Google: V boji proti cukrovce

18.01.2014 - Jan Miklín

Cukrovka postihuje zejména ve vyspělém světě čím dal větší procento lidí. Společnost Google experimentuje s mikročipem vybavenými kontaktními čočkami, schopnými měřit úroveň cukru


Reklama

V současnosti je cukrovkou postižen každý devatenáctý člověk na Zemi. Pro nemocné to znamená neustálou kontrolu rovnice inzulin, pohyb a jídlo. Výkyvy glykemie z normy působí komplikace se zrakem, srdcem či ledvinami.

Náročná léčba

Protože nezvyklá fyzická aktivita nebo požití jídla může s hladinou cukru v krvi pořádně zamávat, ideální je kontinuální monitorování jeho úrovně. Ačkoliv existují přístroje se senzory umístěnými pod kůží, měření z krve po propíchnutí prstu je pro diabetiky každodenní rutinou. 

Vědci již dlouhá léta testují možnosti jednoduššího měření a vycházet ze slz je jedním z nápadů. Miniaturizace techniky – anténa je užší než lidský vlas – a její umístění do kontaktní čočky umožňuje měřit hladinu cukru jednou za vteřinu. Technici Googlu také zkoušejí malé LED diody, které by uživatele varovaly při dosažení nebezpečných hodnot. „Tato technologie má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude běžně využitelnou,“ popisuje společnost, „ale její možnosti jsou velmi široké.“ Speciální aplikace v mobilech by například mohly shromažďovat naměřené údaje a data předávat lékaři ke korekcím léčby.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Google

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907