Chytré kontaktní čočky od Google: V boji proti cukrovce

18.01.2014 - Jan Miklín

Cukrovka postihuje zejména ve vyspělém světě čím dal větší procento lidí. Společnost Google experimentuje s mikročipem vybavenými kontaktními čočkami, schopnými měřit úroveň cukru


Reklama

V současnosti je cukrovkou postižen každý devatenáctý člověk na Zemi. Pro nemocné to znamená neustálou kontrolu rovnice inzulin, pohyb a jídlo. Výkyvy glykemie z normy působí komplikace se zrakem, srdcem či ledvinami.

Náročná léčba

Protože nezvyklá fyzická aktivita nebo požití jídla může s hladinou cukru v krvi pořádně zamávat, ideální je kontinuální monitorování jeho úrovně. Ačkoliv existují přístroje se senzory umístěnými pod kůží, měření z krve po propíchnutí prstu je pro diabetiky každodenní rutinou. 

Vědci již dlouhá léta testují možnosti jednoduššího měření a vycházet ze slz je jedním z nápadů. Miniaturizace techniky – anténa je užší než lidský vlas – a její umístění do kontaktní čočky umožňuje měřit hladinu cukru jednou za vteřinu. Technici Googlu také zkoušejí malé LED diody, které by uživatele varovaly při dosažení nebezpečných hodnot. „Tato technologie má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude běžně využitelnou,“ popisuje společnost, „ale její možnosti jsou velmi široké.“ Speciální aplikace v mobilech by například mohly shromažďovat naměřené údaje a data předávat lékaři ke korekcím léčby.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Google

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907