Chytrý telefon má každý. Ale chytré kolo?

20.06.2014 - Jan Miklín

Společnost Samsung představila zajímavý koncept chytrého kola. Nejenomže díky moderním technologiím činí jízdu i navigaci pohodlnější, výrazně také zvyšuje bezpečnost cyklisty. Na bicykl se dostávají prvky, dosud známé spíše z aut


Reklama

Laser, integrovaná GPS odesílající data, zadní kamera streamující obraz o dění za cyklistou – to jsou některé z vychytávek, umístěných na kole budoucnosti, křivkami hliníkového rámu svým vzezřením odkazujícím tak trochu na retro styl. 

Navrženo do města

Tvary rámu nejsou jen pěkné, ale také užitečné – v městských ulicích by měly absorbovat část nárazů a vibrací a učinit tak jízdu třeba po dlážděných silnicích pohodlnější. To hlavní jsou však technologie. Chytré kolo spolupracuje s chytrým telefonem – kamera umístěná vzadu pod sedátkem neustále sleduje prostor za bicyklem a obraz přenáší na obrazovku smartphonu, přichyceného na držátku mezi řídítky. Cyklista tak má neustále přehled bez nutnosti riskantního ohlížení se. Na displeji se mu samozřejmě ukazují i běžné údaje o rychlosti či ujeté trase.

Dalším vylepšením je GPS, která zaznamenává a odesílá projetou trasu. Ač to může znít trochu orwellovsky, hlavním cílem je analýza dat o cykloprovozu – kudy cyklisté jezdí nejčastěji a kam tedy navrhovat cyklostezky. Než k vybudování pruhů pro cyklisty v realitě dojde, pomůže jezdci vlastní virtuální pruh. Ten na silnici promítají lasery a upozorňují okolo jedoucí řidiče na dodržování bezpečné vzdálenosti. Představené kolo neplánuje firma přímo uvést do prodeje, naznačuje však cestu, kudy se bude vývoj bicyklů v budoucnosti nejspíše ubírat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: SamsungDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907