Čichové otisky prstů? Každý člověk asi má unikátní čich

06.07.2015 - Stanislav Mihulka

Unikátní kombinace čichových receptorů v nose zaručuje každému z nás jedinečný čich


Reklama

Každý z nás má v nose asi 6 milionů čichových receptorů, které je asi 400 různých typů. Rozložení těchto receptorů je u každého člověka jedinečné a zřejmě stejně tak máme jedinečný i čich. Vědci proto hovoří o „čichových otiscích prstů“. Jejich využití je ale širší, například v diagnostice některých onemocnění.

Badatelé testovali na dobrovolnících celkem 28 různých pachů, které měli popsat pomocí 54 předem určených slov. Pak porovnávali všechny sledované pachy ve dvojicích, celkem tedy 378 dvojic a zjišťovali, jak který člověk každou z těchto dvojic rozlišuje. Výsledkem pak byl 378 rozměrný „čichový otisk“.

Čichový otisk založený na 28 vůních umožňuje odlišit kolem 2 milionů lidí. Už použití 34 různých vůní by přitom mohlo rozlišit všech sedm miliard lidí, co teď obývají Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Weizmann Institute of Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: Weizmann Institute of Science

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907