Cigaretové nedopalky nabijí třeba mobil, budou z nich superkondenzátory

15.08.2014 - Martin Reichman

Korejští vědci ze Soulské národní univerzity našli způsob jak se vypořádat s nedopalky. Budou z nich vyrábět vysoce výkonné superkondenzátory.


Reklama

Dnes většinou elektrickou energii ukládáme v akumulátorech, opakovatelně dobíjitelných elektrochemických bateriích. Superkondenzátory proti bateriím ale nabízí mnohem rychlejší nabíjení. Energie je v nich uchovávána přímo ve formě elektrostatického pole a chemické reakce zde neprobíhají, můžeme s nimi tedy snadno dosáhnout obrovského výkonu. Další jejich výhodou je velká trvanlivost. Nevýhodou dosavadních typů byla zatím malá energetická hustota, tedy poměr energie k objemu, ve kterém je uložena.

Materiály používané pro nejnovější generaci superkondenzátorů – grafen a uhlíkové nanotrubice, tento nedostatek částečně řešily. Nyní se jihokorejským vědcům podařilo využít k výrobě materiálu vhodného pro výrobu superkondenzátorů běžný odpad – cigaretové nedopalky.

TIP: Kdepak brčka: Větším problémem jsou pro oceány cigaretové nedopalky

Cigaretové filtry jsou obvykle vyráběné z acetátových vláken, tedy vysoce kvalitní celulózy, která se po zahřátí a přidání dusíku stává porézní. Právě tuto vlastnost vědci využili při výrobě materiálů pro nové superkondenzátory. Výsledky prvních testů vypadají zajímavě, nový materiál totiž podle zveřejněné studie fungoval lépe, než doposud používaný grafen. Grafen přitom patří mezi zázračné materiály, je nejpevnějším materiálem jaký známe a za jeho objev získali před čtyřmi lety Andre Geim a Konstantin Novoselov Nobelovu cenu za fyziku.

  • Zdroj textu:

    iopscience.iop.org

  • Zdroj fotografií: Petr Kratochvil

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907