Čím je zajímavá hvězda typu T Tauri?

17.10.2015 - Michal Švanda


Reklama

Hvězdy slunečního typu procházejí před hlavní posloupností vývojovou fázi hvězdy typu T Tauri – bouřlivou hvězdnou pubertou. Tyto hvězdy spektrálních typů F až M s hmotností menší než dvě Slunce se nacházejí téměř v hydrostatické rovnováze a jen pomalu kontrahují, čímž výhradně získávají energii. Vzhledem k tomu, že rozměry těchto hvězd jsou obrovské, je velká i jejich celková svítivost. Jde o plně konvektivní objekty s rychlou rotací s periodou jednoho až dvanácti dnů.

Astrofyzikové jsou přesvědčeni, že konvekce v součinnosti s rychlou rotací je původcem silných magnetických polí a hvězdy T Tauri v tomto nejsou výjimkou. Máme nezvratné důkazy, že fotosféry těchto hvězd jsou pokryty obřími hvězdnými skvrnami, vedle nichž jsou skvrny sluneční pouhými pihami. Hvězdné skvrny se mění podle toho, jak se přestavují magnetická pole, jež je způsobují. Nahromaděná energie se uvolňuje v ekvivalentech slunečních erupcí, tisíckrát mohutnějších, než co dokáže Slunce vyprodukovat dnes. 

Magnetická pole se propojují do akrečního disku, který tyto hvězdy obklopuje. Podél siločar uniká silný hvězdný vítr, jenž odnáší značnou část momentu hybnosti hvězdy a zpomaluje její rotaci, postupně až na přijatelnou úroveň srovnatelnou s rotací Slunce (jedna otočka za měsíc). V okolním disku se formují zárodky planet. 

Amatérští astronomové znají T Tauri hvězdy jako klasické zástupce nepravidelně proměnných. Fotometrická proměnnost je jednak způsobena hvězdnými skvrnami a změnami v chromosféře hvězdy, ale také zákryty hvězdy, zhustky prachu v protoplanetárním disku a rovněž probíhajícími erupcemi, jež se projevují ve všech spektrálních oborech. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907