Čím změřit dav? Pomohou data mobilních telefonů

03.06.2015 - Stanislav Mihulka

Mobilní telefony dovolují slušně odhadnout počet lidí v davu


Reklama

Jak velký je dav. Kolik lidí se účastní pokojných protestů? A kolik jich drancuje a zapaluje město? Ani v dnešní době není vůbec snadné odhadnout velikost davu. Nezáleží na tom, kolik ho sleduje satelitů, pouličních anebo třeba dronů. Jde o to, že se dav pohybuje, ve zmatku přelévá z místa na místo a často to bývá v nepřehledném prostředí, plném prachu, kouře, trosek. Počítání hlav na digitálních snímcích pak bývá dost stresující.

Co to ale zkusit jinak? Žijeme v době mobilních telefonů a vědci navrhují využít jejich data. Pokud v místě výskytu davu funguje mobilní síť, tak je možné analyzovat telefonní hovory, tweety i komunikaci s internetem, přičemž taková data lze i přesně lokalizovat. Otázkou ale je, jak tato data projit s počtem lidí v davu. Ne každý totiž během protestů telefonuje nebo tweetuje.

Badatelé velmi rafinovaně využili davy o známé velikosti k tomu, tedy cestující na milánském letišti a fanoušky na stadionu, aby zpřesnili své odhady. Nakonec se jim povedlo odhadnout velikost davu tak, že se od skutečného počtu odchýlili jen o 13 procent.

  • Zdroj textu:

    Science News, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Hamedog / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907