Čína chce jako první přistát na odvrácené straně Měsíce

28.09.2015 - Martin Reichman

Čína oznámila ambiciózní plán – chce přistát na odvrácené straně Měsíce a umístit tam radioteleskop


Reklama

Stále ambicióznější čínský vesmírný program se chlubí velkolepými plány. Do roku 2020 by měla na odvrácené straně Měsíce přistát čínská lunární sonda. Hlavním cílem mise pojmenované Čchang-e 4 bude studium geologických podmínek na odvrácené straně Měsíce. Sonda Čchang-e 4 je identická se sondou, která v rámci projektu Čchang-e 3, dopravila na Měsíc robotické vozítko Jutu.

Měsíční radioteleskop

Geologie ale není jediným cílem mise. Čína by ráda na odvrácenou stranu Měsíce umístila radioteleskop určený pro astronomický výzkum. Vzhledem k tomu, že odvrácená strana Měsíce není ze Země dosažitelná rádiovým přenosem, počítá plán s vypuštění retranslačního satelitu a jeho umístěním na oběžné dráze Lagrangeova libračního bodu L2 soustavy Země-Měsíc. Satelit se tedy bude nacházet nad odvrácenou polokoulí Měsíce, vzhledem k charakteru oběžné dráhy bude ale viditelný i ze Země.

Start satelitu by se měl uskutečnit na konci roku 2018, lunární sonda by k Měsíci mohla vyrazit před rokem 2020. Pokud budou čínské plány úspěšné, stane se Čína první zemí na světě, jejíž sonda přistane na odvrácené straně Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    phys.org

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907