Čína chce jako první přistát na odvrácené straně Měsíce

28.09.2015 - Martin Reichman

Čína oznámila ambiciózní plán – chce přistát na odvrácené straně Měsíce a umístit tam radioteleskop


Reklama

Stále ambicióznější čínský vesmírný program se chlubí velkolepými plány. Do roku 2020 by měla na odvrácené straně Měsíce přistát čínská lunární sonda. Hlavním cílem mise pojmenované Čchang-e 4 bude studium geologických podmínek na odvrácené straně Měsíce. Sonda Čchang-e 4 je identická se sondou, která v rámci projektu Čchang-e 3, dopravila na Měsíc robotické vozítko Jutu.

Měsíční radioteleskop

Geologie ale není jediným cílem mise. Čína by ráda na odvrácenou stranu Měsíce umístila radioteleskop určený pro astronomický výzkum. Vzhledem k tomu, že odvrácená strana Měsíce není ze Země dosažitelná rádiovým přenosem, počítá plán s vypuštění retranslačního satelitu a jeho umístěním na oběžné dráze Lagrangeova libračního bodu L2 soustavy Země-Měsíc. Satelit se tedy bude nacházet nad odvrácenou polokoulí Měsíce, vzhledem k charakteru oběžné dráhy bude ale viditelný i ze Země.

Start satelitu by se měl uskutečnit na konci roku 2018, lunární sonda by k Měsíci mohla vyrazit před rokem 2020. Pokud budou čínské plány úspěšné, stane se Čína první zemí na světě, jejíž sonda přistane na odvrácené straně Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    phys.org

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907