Čína: Největší budova světa pojme 20 oper v Sydney

03.07.2013 - Petr Broža

Čína se stává největší ekonomikou světa. A dává to na odiv dost pompézně: Nový shopping park se stal největší budovou světa a pojme třeba tři Pentagony

<p>Španělská chřipka se v Evropě snáz šířila mimo jiné v důsledku poválečného oslabení starého kontinentu.</p>

Španělská chřipka se v Evropě snáz šířila mimo jiné v důsledku poválečného oslabení starého kontinentu.


Reklama

Číňané postavili ve městě Chengdu s 14 miliony obyvatel největší budovu na světě, New Century Global Centre. Je sice jen 100 metrů vysoká, se svými rozměry 500 × 400 metrů však uvnitř skýtá prostor 1,7 milionu metrů čtverečních. Do takového prostoru by se hravě vešla 20× opera v Sydney. Svou rozlohou 3× převyšuje budovu Pentagonu.

V podstatě jde o obdobu našich nákupních center, jen je mnohokrát větší - kromě kanceláří, bytů, obchodů je tu také kopie architektury z okolí Středozemního moře nebo velký aquapark. Budoova byla pro veřejnost otevřena 28. června, tedy přesně na konci školního roku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907