Čína plánuje největší letiště světa: Ročně odbaví 75 milionů cestujících

27.02.2015 - Martin Reichman

Rozmach čínské ekonomiky si vybírá svou daň v podobě přetíženého centrálního letiště. Vláda proto rozhodla o výstavbě nového, které se má stát největším na světě


Reklama

Stávající Pekingské mezinárodní letiště Capital, patří mezi nejrušnější letiště světa v osobní i nákladní přepravě. Přestože od jeho otevření v roce 1958 prošlo několika rozsáhlými a nákladnými přestavbami (tou poslední bylo otevření terminálu 3 před LOH 2008), má toto letiště nepříliš dobrou pověst. Podle průzkumu společnosti FlightStats, bylo v roce 2013 letiště Capital hodnoceno jako jedno z nejhorších světových letišť - včas přilétala a odlétala méně než pětina letadel.

Největší letiště světa

Změnit by to mělo nové letiště v Ta-sing (Daxing), jehož otevření je plánováno na rok 2018. Podle prozatím poměrně kusých informací by se nové letiště mělo stát s kapacitou 45 milionů cestujících ročně největším letištěm na světě. Ve své finální podobě, s jejímž dokončením se počítá na rok 2025, by letiště mělo odbavit až 75 milionů cestujících ročně.

Návrh mamutího terminálu nového letiště je dílem britské architektky Zahy Hadid, která má na „svědomí“ například středisko současného umění v Cincinnati, budovu opery v čínském Kuang-čou nebo plavecký stadion pro olympijské hry v Londýně.

Rozloha terminálu ve tvaru hvězdice má být 700 tisíc metrů čtverečních a stavba první etapy by měla vyjít zhruba na 13,8 miliard dolarů. Plány mimo jiné zahrnují i napojení letištního terminálu na vysokorychlostní železnici, která má letiště spojit s centrem Pekingu. 

  • Zdroj textu:

    Dezeen, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Zaha Hadid Architects

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907