Čína poslala do vesmíru další tři čajkonauty. Mezi nimi i ženu

14.06.2013 - redakce 100+1

V úterý se do vesmíru vydala další čínská výprava. Posádka se spojila s orbitální stanicí Tchien-kung 1, kam letěla již první loňská výprava touto dobou


Reklama

Posádku lodi Šen-čou 10 (Dlouhý pochod) tvořily stejně jako při loňské výpravě tři kosmonauti, z toho jedna žena. Loď, která odstartovala čínského kosmického střediska Ťiou-čchüan v poušti Gobi, se spojila s experimentální vesmírnou stanicí, kde stráví přibližně dva týdny. Jde o zatím nejdelší čínskou misi do vesmíru.

V roce 2020 chce Čína vyslat na oběžnou dráhu Země novou kosmickou stanici, která bude výrazně větší a obyvatelnější. I přesto však bude mít rozměry zhruba šestkrát menší než ISS a bude vážit okolo 60 tun. Zdá se, že Čína to s dobýváním kosmu myslí vážně a spekulace, že čajkonauti poletí i na Měsíc, nabývají na pravděpodobnosti. Zatímco USA a Rusko svůj program spíše brzdí, Čína do něj šlape vší silou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907