Čína poslala do vesmíru další tři čajkonauty. Mezi nimi i ženu

14.06.2013 - redakce 100+1

V úterý se do vesmíru vydala další čínská výprava. Posádka se spojila s orbitální stanicí Tchien-kung 1, kam letěla již první loňská výprava touto dobou


Reklama

Posádku lodi Šen-čou 10 (Dlouhý pochod) tvořily stejně jako při loňské výpravě tři kosmonauti, z toho jedna žena. Loď, která odstartovala čínského kosmického střediska Ťiou-čchüan v poušti Gobi, se spojila s experimentální vesmírnou stanicí, kde stráví přibližně dva týdny. Jde o zatím nejdelší čínskou misi do vesmíru.

V roce 2020 chce Čína vyslat na oběžnou dráhu Země novou kosmickou stanici, která bude výrazně větší a obyvatelnější. I přesto však bude mít rozměry zhruba šestkrát menší než ISS a bude vážit okolo 60 tun. Zdá se, že Čína to s dobýváním kosmu myslí vážně a spekulace, že čajkonauti poletí i na Měsíc, nabývají na pravděpodobnosti. Zatímco USA a Rusko svůj program spíše brzdí, Čína do něj šlape vší silou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907