Čínská sonda vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. Bude hledat místo přistání

13.01.2015 - Martin Reichman

Servisní modul měsíční sondy, která nedávno vypustila návratový zpět na Zemi, vstoupil na oběžnou dráhu Měsíce, aby našel nejvhodnější místo pro plánovaný výsadek roveru


Reklama

Po úspěšném říjnovém testovacím obletu Měsíce a vydařeném návratu modulu Siao-fej na Zemi, si Čína připisuje další úspěch svého vesmírného programu. Na oběžnou dráhu Měsíce během včerejška vstoupil servisní modul sondy, která tento návratový modul před necelými třemi měsíci vypustila k Zemi.

Sonda po startu 24. listopadu na své osmidenní primární misi obletěla Měsíc, 1. listopadu pak vypustila návratový modul, který týž den přistál na Zemi. Servisní modul pak zaparkoval v bodu L2 soustavy Země-Měsíc, odkud se nyní vydal na oběžnou dráhu Měsíce.

Sonda zaparkovala na excentrické oběžné dráze s dobou oběhu 127 minut, přičemž k povrchu se přiblíží na minimální vzdálenost 200 kilometrů. Primárním účelem mise je mapování povrchu a výběr možného místa přistání pro plánovaný výsadek čínského roveru Čchang-e 5 v roce 2017.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907