Budova nového čínského hotelu v Huzhou může připomínat ledacos: obří podkovu, zabořenou pneumatiku nebo prsten. V každém případě ale tato sedmadvacetipatrová stavba zaujme na první pohled
Město Huzhou, od starověku známé jako „Město hedvábí“ a považované za jedno z rodišť slavné čínské čajové kultury, leží nedaleko Šanghaje na břehu jezera Taihu. Právě z vod třetího největšího čínského sladkovodního jezera vyrůstá sto metrů vysoký a sto šestnáct metrů široký prstenec hotelu, designovaný čínským architektem Yansong Ma.
Ten navrhl stavbu, inspirovanou přírodou i gotickými oblouky, využívající nejmodernější technologie a hotelovým hostům poskytující veškery možný komfort. Jeho součástí je 321 pokojů a čtyřicet apartmánů – mnohé s krásným výhledem na jezero a všechny s vlastním balkónem i mramorem vyzdobenou koupelnou – a také lázně využívající zdejších horkých pramenů. Interiér spojuje tradiční s moderním, světové s čínským: vstupní lobby osvětluje dvacet tisíc křišťálových lampiček, na podlahu byl použit jadeit z Afghánistánu a brazilský křemen, výzdobu tvoří moderní artefakty inspirované klasickým čínským uměním. Cena dvoulůžkového pokoje začíná na zhruba 8000 Kč za noc.
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)