Čínský rover Jutu má poškozeny solární panely. Je mise u konce?

05.03.2014 - Petr Broža, Tomáš Přibyl

Mise měsíčního robota je pravděpodobně u konce. Čína oznámila, že je poškozen řídící systém ovládající jeho solární panely


Reklama

To, že má Jutu problémy, se vědělo už před druhou lunární nocí, která začala 25. ledna. Čína totiž oznámila, že misi postihla „mechanická anomálie“ související s „tvrdými lunárními podmínkami“.

Pro představu: Jutu na noc sklopí tyč s kamerou a anténou, načež ji přikryje jedním panelem slunečních baterií (de facto se uzavře podobně, jako když položíme poklici na hrnec). Druhý panel se natočí na východ, aby jej co nejdřív zase začaly osvětlovat sluneční paprsky. Nevíme, zda některá fáze z popsané operace neproběhla nebo robota potkala jiná nehoda (uváznutí?). Neobvykle skeptický tón čínské zprávy však vedl k obavám, že mise je u konce.

Probral se, ale jen napůl

Robot se naštěstí s denním zpožděním po druhé lunární noci, 12. února, ozval. Bylo ale jasné, že má problémy, kvůli kterým jeho mise nebude moci zdárně pokračovat. Než pak 23. února hibernoval potřetí, bylo jasno: poškozen je řídící systém ovládací solární panely. Ten jednak směruje panely tak, aby dostaly co nejvíce slunečního záření, jednak při solární noci chrání vnitřek robota před drsnými podmínkami na povrchu.

Pokud tedy Jutu přežije i třetí lunární noc, což se podařit může, stejně je jeho mise u konce. Zajímavé totiž je, že během lunárního dne neujel ani metr: Čína oznámila, že se nejspíš nenávratně poškodil také jeho pohybový systém. Pokud se probudí čtvrtého dne, snad se dozvíme přesnější informace, co přesně na robotu selhalo a jak Čína bude postupovat dál.

Podrobný článek o misi Čchang-e 3 a roveru Jutu najdete v aktuálním vydání Tajemství vesmíru 3/2014. Na stáncích od pátku 7. března

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2014, Universetoday.com

  • Zdroj fotografií: CNSA, Chinanews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907