Čínský rover Jutu má poškozeny solární panely. Je mise u konce?

05.03.2014 - Petr Broža, Tomáš Přibyl

Mise měsíčního robota je pravděpodobně u konce. Čína oznámila, že je poškozen řídící systém ovládající jeho solární panely


Reklama

To, že má Jutu problémy, se vědělo už před druhou lunární nocí, která začala 25. ledna. Čína totiž oznámila, že misi postihla „mechanická anomálie“ související s „tvrdými lunárními podmínkami“.

Pro představu: Jutu na noc sklopí tyč s kamerou a anténou, načež ji přikryje jedním panelem slunečních baterií (de facto se uzavře podobně, jako když položíme poklici na hrnec). Druhý panel se natočí na východ, aby jej co nejdřív zase začaly osvětlovat sluneční paprsky. Nevíme, zda některá fáze z popsané operace neproběhla nebo robota potkala jiná nehoda (uváznutí?). Neobvykle skeptický tón čínské zprávy však vedl k obavám, že mise je u konce.

Probral se, ale jen napůl

Robot se naštěstí s denním zpožděním po druhé lunární noci, 12. února, ozval. Bylo ale jasné, že má problémy, kvůli kterým jeho mise nebude moci zdárně pokračovat. Než pak 23. února hibernoval potřetí, bylo jasno: poškozen je řídící systém ovládací solární panely. Ten jednak směruje panely tak, aby dostaly co nejvíce slunečního záření, jednak při solární noci chrání vnitřek robota před drsnými podmínkami na povrchu.

Pokud tedy Jutu přežije i třetí lunární noc, což se podařit může, stejně je jeho mise u konce. Zajímavé totiž je, že během lunárního dne neujel ani metr: Čína oznámila, že se nejspíš nenávratně poškodil také jeho pohybový systém. Pokud se probudí čtvrtého dne, snad se dozvíme přesnější informace, co přesně na robotu selhalo a jak Čína bude postupovat dál.

Podrobný článek o misi Čchang-e 3 a roveru Jutu najdete v aktuálním vydání Tajemství vesmíru 3/2014. Na stáncích od pátku 7. března

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2014, Universetoday.com

  • Zdroj fotografií: CNSA, ChinanewsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907