Čínský rover Nefritový králík trpí nespecifikovanými potížemi

28.01.2014 - Petr Broža

Měsíční rover Jutu alias Nefritový králík má potíže. Podle čínské kosmické agentury trpí „určitými“ mechanickými problémy, které byly způsobeny náročnými podmínkami na Měsíci


Reklama

Potíže se objevily v době, kdy se Jutu ukládal ke své druhé půlměsíční hibernaci. Den na Měsíci trvá měsíc, takže zatímco 14 dnů se povrch koupe ve sluneční záři, 14 dnů je tma. Teplotní rozdíly pak činí skoro 300 stupňů Celsia (100 až -173 st.).

Sonda Čchang-e3 přistála na Měsíci 15. prosince 2013 a krátce po přistání sjel úspěšně na povrch rover Nefritový králík. Ten je pohánen primárně solárními panely, a proto v době měsíční noci upadá do hibernace. První hibernaci na počátku ledna zvládl bez problémů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje.

Vesmír
Zajímavosti

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

Revue

V březnu 1941 totiž 500 commandos kontradmirála Louise Hamiltona přepadlo Němci okupované Lofotské ostrovy. Podařilo se jim získat i část dokumentace k šifrovacímu stroji Enigma.

Válka

V ledem pokrytém Weddellově moři v Antarktidě byla objevena chovná kolonie 60 milionů ryb – unikátní a dříve neznámý ekosystém pokrývá oblast o velikosti Malty.

Věda

Skupina západoasijských cizinců přinášejících dary faraonovi. Jedná se o Kanaánce, nebo o Hyksósy. Muž vedoucí kozorožce núbijského (uprostřed) je patrně hyksós Abiša.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907