Čínský rover Nefritový králík trpí nespecifikovanými potížemi

28.01.2014 - Petr Broža

Měsíční rover Jutu alias Nefritový králík má potíže. Podle čínské kosmické agentury trpí „určitými“ mechanickými problémy, které byly způsobeny náročnými podmínkami na Měsíci


Reklama

Potíže se objevily v době, kdy se Jutu ukládal ke své druhé půlměsíční hibernaci. Den na Měsíci trvá měsíc, takže zatímco 14 dnů se povrch koupe ve sluneční záři, 14 dnů je tma. Teplotní rozdíly pak činí skoro 300 stupňů Celsia (100 až -173 st.).

Sonda Čchang-e3 přistála na Měsíci 15. prosince 2013 a krátce po přistání sjel úspěšně na povrch rover Nefritový králík. Ten je pohánen primárně solárními panely, a proto v době měsíční noci upadá do hibernace. První hibernaci na počátku ledna zvládl bez problémů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907