Cizinci ve Waffen-SS byli inteligentní a ambiciózní rasisté a nacisté

03.08.2015 - Tomáš Bártek

Nová historická studie zbořila mýty o švédských, švýcarských a dánských dobrovolnících Waffen-SS. Nebyli to zmanipulovaní hlupáci, ale ambiciózní a inteligentní vojáci toužící sloužit Říši.


Reklama

Studie doktora Martina Gutmanna, zveřejněná v časopise Contemporary European History, dokazuje, že muži z neutrálních skandinávských zemí a Švýcarska se vydali do Německa s aktivním zájmem na budování nacistického Německa. Gutmann tak boří časté mýty o těchto dobrovolnících, které je popisují jako naivní a nevzdělané jedince s až deviantním chováním, které do řad zločinné organizace vehnala vlastní hloupost či chamtivost.

Naopak poukazuje, že mnoho z těchto mužů byli zcestovalí, vzdělaní přislušníci střední či vyšší vrstvy. Na základě dokumentů přibližujících životy mnoha dobrovolníků, jako jsou deníky či školní záznamy, Gutmann tvrdí, že tito dobrovolníci nebyli „slepí následovatelé, ale sebejistí vůdci“.

Dobrovolníci v řadách Waffen-SS

Současně poukazuje na fakt, že až na výjimky byli dobrovolníci přesvědčení nacionalisté a rasisté, kteří se obávali bolševismu a liberálního kapitalismu současně. V textu doktor Gutmann píše, že „byli přinejlepším nestranní vůči NSDAP“, ale byli „ideologicky náchylní k fašismu“ a chtěli „znovu nastolit čistotu svých národů.“ Ze zkoumání vojenských hlášení dále vyplývá, že mnoho dobrovolníků mělo sklony vnímat násilí jako cestu ke zlepšení své pozice v řadách vojska.

Přestože je jasné, že každý z dobrovolníků měl osobní důvody pro vstup do řad budovatelů nacistického režimu, doktor Gutmann upozorňuje, že to vždy bylo promyšlené rozhodnutí ambiciózních jedinců, kteří si byli dobře vědomi rizika, které tímto krokem podstupují. Přesto byli ochotni jej pro své ideály podstoupit.

Pro BBC History Magazine doktor Gutmann ocenil dosavadní studie dobrovolníků Waffen-SS z řadjednotlivých národů, ale vždy se jednalo o jednotlivá národní témata. „Mezinárodní přístup, který aplikuji v mé studii, nabízí několik jedinečných vzhledů. Když porovnáte více intelektuálních a vlivných dobrovolníků z jednotlivých zemí, zjistíte překvapivé podobnosti v typech můžů z menších evropských zemí na periferii, kteří byli přitahováni ideologií nacionálního socialismu.“

„Ke své studii jsem měl i osobní motivaci,“ doplnil doktor. „Dědeček z matčiny strany sloužil za války ve švédském vojsku a dědeček z otcovy strany zase ve švýcarském. Oba měli na válku živé a vlastenectví plné vzpomínky a hovořili o několika vyšinutých zrádcích, jak nazývali Švédy a Švýcary sloužící Němcům. Proto jsem chtěl tyto dobrovolníky prozkoumat blíže.“

„Je jednodušší vinit z této vražedné ideologie jen Němce, a možná částečně Italy, zatímco zbytek Evropanů vnímat jako oběti. Pravda však, jako vždy, nebývá tak přímá a jednoduchá.“

TIP: Nelítostní smrtihlavové v boji (1): Zrození německé divize SS Totenkopf

Práce Martina Gutmanna, ve které zpracovává materiály z devatenácti archivů sedmí evropských zemí, ukazuje motivaci zahraničních dobrovolníků v řadách Waffen-SS ve zcela novém, komplexnějším světle. Studie prokázala, že německé válečné snažení nabízelo mužům ze zemí, které se neúčastnily bojů, příležitost k dobrodružství či k boji za své ideály.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907