Čmeláci a pesticidy? Nečekané spojenectví v ochraně plodin

02.11.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vytvořili ze čmeláků technologii na cílenou přepravu pesticidů


Reklama

Pesticidy obvykle vnímáme jako problém pro životní prostředí, zvlášť pokud jde o opylovače. Kanadská společnost Bee Vectoring Technology ale právě pesticidy a opylovače spojila dohromady do jedné technologie.

Ze čmeláků vytvořili cílený přepravní systém, který dovede dopravit malá množství organického pesticidu dovnitř květů opylovaných rostlin. Je to vlastně velmi jednoduché. Nádobky s pesticidem umístili jako součást komerčních úlů pro čmeláky. Když čmeláci takový úl opouštějí, tak nejprve musejí prolézt pesticidem.

Pesticid, který obsahuje organické sloučeniny a prospěšné mikroorganismy, se zachytí na těle čmeláků a ti jej roznesou po květech. Čmeláci stihnou navštívit až 10 květů za minutu, mohou létat za relativně nízkých teplot a oproti včelám mohou nést až desetinásobek pylu nebo třeba pesticidu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Bee Vectoring Technology

  • Zdroj fotografií: Tony Wills / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907