Reklama


Co je to antihmota? Umíme ji vyrobit?

17.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Antihmota je druhem hmoty, která se skládá z antičástic. Antičástice představují protějšky částic s některými vlastnostmi (náboji) s opačným znaménkem. Protějškem protonu (kladné částice) je antiproton (se záporným nábojem), proti elektronu (záporné částici) pak stojí antielektron neboli pozitron (s kladným nábojem). Jiné vlastnosti antičástic jsou shodné s jejich běžnými protějšky: proton má stejnou hmotnost jako antiproton a obě částice by se měly chovat stejně vůči gravitaci. Potká-li se částice s antičásticí, dojde k jejich destrukci (anihilaci), přičemž se uvolní celá jejich klidová energie.

Anihilace antihmoty je nejúčinnějším zdrojem energie ve vesmíru (také proto se často používá jako zdroj pro pohon kosmických lodí ve vědecko-fantastických románech). Některé formy antihmoty umíme vyrobit v urychlovačích: převážně jde o jednotlivé antičástice, podařilo se však vyprodukovat i několik atomů antihmoty – antivodíku. V přírodě se antihmota běžně nevyskytuje; nejčastější jsou pozitrony vznikající srážkami kosmického záření s atomy atmosféry a také při tropických bouřích. Tyto přírodní antičástice však okamžitě po svém vzniku anihilují.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907