Co je to antihmota? Umíme ji vyrobit?

17.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Antihmota je druhem hmoty, která se skládá z antičástic. Antičástice představují protějšky částic s některými vlastnostmi (náboji) s opačným znaménkem. Protějškem protonu (kladné částice) je antiproton (se záporným nábojem), proti elektronu (záporné částici) pak stojí antielektron neboli pozitron (s kladným nábojem). Jiné vlastnosti antičástic jsou shodné s jejich běžnými protějšky: proton má stejnou hmotnost jako antiproton a obě částice by se měly chovat stejně vůči gravitaci. Potká-li se částice s antičásticí, dojde k jejich destrukci (anihilaci), přičemž se uvolní celá jejich klidová energie.

Anihilace antihmoty je nejúčinnějším zdrojem energie ve vesmíru (také proto se často používá jako zdroj pro pohon kosmických lodí ve vědecko-fantastických románech). Některé formy antihmoty umíme vyrobit v urychlovačích: převážně jde o jednotlivé antičástice, podařilo se však vyprodukovat i několik atomů antihmoty – antivodíku. V přírodě se antihmota běžně nevyskytuje; nejčastější jsou pozitrony vznikající srážkami kosmického záření s atomy atmosféry a také při tropických bouřích. Tyto přírodní antičástice však okamžitě po svém vzniku anihilují.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907