Co je to antihmota? Umíme ji vyrobit?

17.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Antihmota je druhem hmoty, která se skládá z antičástic. Antičástice představují protějšky částic s některými vlastnostmi (náboji) s opačným znaménkem. Protějškem protonu (kladné částice) je antiproton (se záporným nábojem), proti elektronu (záporné částici) pak stojí antielektron neboli pozitron (s kladným nábojem). Jiné vlastnosti antičástic jsou shodné s jejich běžnými protějšky: proton má stejnou hmotnost jako antiproton a obě částice by se měly chovat stejně vůči gravitaci. Potká-li se částice s antičásticí, dojde k jejich destrukci (anihilaci), přičemž se uvolní celá jejich klidová energie.

Anihilace antihmoty je nejúčinnějším zdrojem energie ve vesmíru (také proto se často používá jako zdroj pro pohon kosmických lodí ve vědecko-fantastických románech). Některé formy antihmoty umíme vyrobit v urychlovačích: převážně jde o jednotlivé antičástice, podařilo se však vyprodukovat i několik atomů antihmoty – antivodíku. V přírodě se antihmota běžně nevyskytuje; nejčastější jsou pozitrony vznikající srážkami kosmického záření s atomy atmosféry a také při tropických bouřích. Tyto přírodní antičástice však okamžitě po svém vzniku anihilují.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907