Co je důvodem vrtkavého chování Saturnova měsíce Mimasu?

20.10.2014 - Martin Reichman

Cassini odhalila, že se Mimas nechová, jak by měl. Za jeho vrtkavostí je podle vědců podpovrchový oceán, nebo deformované jádro


Reklama

Saturnův měsíc Mimas je známý především pro svou podobnost s fiktivní Hvězdou Smrti z Hvězdných válek. Vědce ale víc zaměstnává jeho chování, než vzhled, pozorování ze sondy Cassini totiž ukazují, že je Mimas podezřele vratký.

Důvodem kolísání vůči jeho ose může být existence podpovrchového oceánu, který by měnil těžiště měsíce a způsoboval tak jeho vychylování. Druhou možností, nad kterou vědci spekulují, je tvar jeho jádra. Je totiž možné, že jádro měsíce má tvar ragbyové šišky.

Voda nebo šišaté jádro?

Cassini zaznamenala, že se Mimas vychyluje výrazně více, než by podle svého tvaru vychylovat měl. Simulace předpovídaly vychýlení proti ose zhruba o 3 kilometry, reálná měření ale ukázala dvojnásobný náklon.

Pokud se potvrdí první možnost, připojí se Mimas do klubu dalších vesmírných těles s potvrzeným podpovrchovým oceánem. V něm jsou nyní další Saturnovy měsíce Enceladus a Titan nebo Jupiterovy měsíce Europa, Ganymed a Callisto. Šišaté jádro by zase znamenalo přehodnocení teorií o jeho vzniku. Podle vědců totiž Mimas vznikl před 4 miliardami let a měl by tedy mít kulaté jádro.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907