Cassini odhalila, že se Mimas nechová, jak by měl. Za jeho vrtkavostí je podle vědců podpovrchový oceán, nebo deformované jádro
Saturnův měsíc Mimas je známý především pro svou podobnost s fiktivní Hvězdou Smrti z Hvězdných válek. Vědce ale víc zaměstnává jeho chování než jeho vzhled – pozorování ze sondy Cassini totiž ukazují, že je Mimas podezřele vratký.
Důvodem kolísání vůči jeho ose může být existence podpovrchového oceánu, který by měnil těžiště měsíce a způsoboval tak jeho vychylování. Druhou možností, nad kterou vědci spekulují, je tvar jeho jádra. Je totiž možné, že jádro měsíce má tvar ragbyové šišky.
Cassini zaznamenala, že se Mimas vychyluje výrazně více, než by podle svého tvaru vychylovat měl. Simulace předpovídaly vychýlení proti ose zhruba o 3 kilometry, reálná měření ale ukázala dvojnásobný náklon.
Pokud se potvrdí první možnost, připojí se Mimas do klubu dalších vesmírných těles s „potvrzeným“ podpovrchovým oceánem. V něm jsou nyní další Saturnovy měsíce Enceladus a Titan nebo Jupiterovy měsíce Europa, Ganymed a Callisto. Šišaté jádro by zase znamenalo přehodnocení teorií o jeho vzniku. Podle vědců totiž Mimas vznikl před 4 miliardami let a měl by tedy mít kulaté jádro.
nasa.gov
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)