Co je důvodem vrtkavého chování Saturnova měsíce Mimasu?

20.10.2014 - Martin Reichman

Cassini odhalila, že se Mimas nechová, jak by měl. Za jeho vrtkavostí je podle vědců podpovrchový oceán, nebo deformované jádro


Reklama

Saturnův měsíc Mimas je známý především pro svou podobnost s fiktivní Hvězdou Smrti z Hvězdných válek. Vědce ale víc zaměstnává jeho chování, než vzhled, pozorování ze sondy Cassini totiž ukazují, že je Mimas podezřele vratký.

Důvodem kolísání vůči jeho ose může být existence podpovrchového oceánu, který by měnil těžiště měsíce a způsoboval tak jeho vychylování. Druhou možností, nad kterou vědci spekulují, je tvar jeho jádra. Je totiž možné, že jádro měsíce má tvar ragbyové šišky.

Voda nebo šišaté jádro?

Cassini zaznamenala, že se Mimas vychyluje výrazně více, než by podle svého tvaru vychylovat měl. Simulace předpovídaly vychýlení proti ose zhruba o 3 kilometry, reálná měření ale ukázala dvojnásobný náklon.

Pokud se potvrdí první možnost, připojí se Mimas do klubu dalších vesmírných těles s potvrzeným podpovrchovým oceánem. V něm jsou nyní další Saturnovy měsíce Enceladus a Titan nebo Jupiterovy měsíce Europa, Ganymed a Callisto. Šišaté jádro by zase znamenalo přehodnocení teorií o jeho vzniku. Podle vědců totiž Mimas vznikl před 4 miliardami let a měl by tedy mít kulaté jádro.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907