Co je to galaktické halo a kde se nachází?

14.02.2015 - Michal Švanda


Reklama

Spirální galaxie, podobně jako Mléčná dráha, nejsou všude stejné. Již na první pohled jsou jejich centrální části hustší (obsahují více hvězd) než ty okrajové – v odborné hantýrce mluvíme o centrální výduti a disku galaxie. Obě zmíněné oblasti mají značně zploštělý tvar (disk je dokonce až velmi tenký), přičemž celý komplex obklopuje tzv. galaktické halo: z hlediska obsahu hvězd se jedná o řídkou kulovitou složku, jež zasahuje daleko od centra galaxie.

V galaktickém halu rozlišujeme tři komponenty, z nichž je nejsnáze viditelný tzv. galaktický sféroid neboli hvězdná složka hala. U spirálních galaxií se přitom populace stálic v disku a halu zásadně liší: Zatímco v disku najdeme především mladší hvězdy a současně také mezihvězdný plyn, v němž stálice často právě teď vznikají, v galaktickém halu se nachází téměř výhradně hvězdy staré, převážně soustředěné v tzv. kulových hvězdokupách.

Druhou složku tvoří galaktická koróna sestávající z horkého plynu, již lze nejsnáze pozorovat u cizích galaxií. A konečně třetí složkou je halo temné hmoty, v současnosti stále spíše hypotetická komponenta, neboť ji nedokážeme pozorovat a o její přítomnosti svědčí pouze nepřímé důkazy. Pohyby hvězd na okraji galaxií potvrzují přítomnost nepozorovatelné hmoty interagující pouze gravitačně. Současné modely přitom předpokládají, že více než devět desetin celkové hmotnosti spirálních galaxií je uloženo právě v halu temné hmoty. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 6/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907