Co je to meziplanetární médium? Je ve Sluneční soustavě vakuum?

16.05.2015 - Michal Švanda


Reklama

Meziplanetární médium je látka, která vyplňuje meziplanetární prostor. I když se často hovoří o vakuu, není meziplanetární prostor zcela prázdný. V prvé řadě jej vyplňují částice slunečního větru. Ten je složen převážně z protonů (a odpovídajícího počtu elektronů) a dále pak z jader helia a některých těžších prvků. V okolí Země nalezneme jednu až deset takových částic v krychli o hraně jednoho centimetru. 

Dále se meziplanetárním prostorem pohybují četná prachová zrnka. Jejich původci jsou jednak komety, a jednak jsou to pozůstatky po dávných obdobích života Sluneční soustavy. A v poslední řadě pronikají do Sluneční soustavy částice příslušející mezihvězdnému prostoru, tedy přilétající k nám z hlubin Galaxie nebo jiných galaxií. Nejčastěji jde o prachová zrna nebo o vysokoenergetické částice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907