Co je to meziplanetární médium? Je ve Sluneční soustavě vakuum?

16.05.2015 - Michal Švanda


Reklama

Meziplanetární médium je látka, která vyplňuje meziplanetární prostor. I když se často hovoří o vakuu, není meziplanetární prostor zcela prázdný. V prvé řadě jej vyplňují částice slunečního větru. Ten je složen převážně z protonů (a odpovídajícího počtu elektronů) a dále pak z jader helia a některých těžších prvků. V okolí Země nalezneme jednu až deset takových částic v krychli o hraně jednoho centimetru. 

Dále se meziplanetárním prostorem pohybují četná prachová zrnka. Jejich původci jsou jednak komety, a jednak jsou to pozůstatky po dávných obdobích života Sluneční soustavy. A v poslední řadě pronikají do Sluneční soustavy částice příslušející mezihvězdnému prostoru, tedy přilétající k nám z hlubin Galaxie nebo jiných galaxií. Nejčastěji jde o prachová zrna nebo o vysokoenergetické částice.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907