Co je to meziplanetární médium? Je ve Sluneční soustavě vakuum?

16.05.2015 - Michal Švanda


Reklama

Meziplanetární médium je látka, která vyplňuje meziplanetární prostor. I když se často hovoří o vakuu, není meziplanetární prostor zcela prázdný. V prvé řadě jej vyplňují částice slunečního větru. Ten je složen převážně z protonů (a odpovídajícího počtu elektronů) a dále pak z jader helia a některých těžších prvků. V okolí Země nalezneme jednu až deset takových částic v krychli o hraně jednoho centimetru. 

Dále se meziplanetárním prostorem pohybují četná prachová zrnka. Jejich původci jsou jednak komety, a jednak jsou to pozůstatky po dávných obdobích života Sluneční soustavy. A v poslední řadě pronikají do Sluneční soustavy částice příslušející mezihvězdnému prostoru, tedy přilétající k nám z hlubin Galaxie nebo jiných galaxií. Nejčastěji jde o prachová zrna nebo o vysokoenergetické částice.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907