Experiment s malpami: Umí opice počítat a nakupovat?

16.06.2013 - Zuzana Teličková

Elsa Addessiová z Ústavu kognitivních věd a technologií v Římě dokázala, že opice dokážou pochopit cenu peněz a „nakupovat“ za ně potravu

<p>Petrůňovou vysadili v noci na 17. dubna 1945 pod jménem Maria Rudinská spolu s velitelem Tkáčikem u Žiliny a od té doby je nezvěstná.</p>

Petrůňovou vysadili v noci na 17. dubna 1945 pod jménem Maria Rudinská spolu s velitelem Tkáčikem u Žiliny a od té doby je nezvěstná.


Reklama

Všech deset zkoumaných malp kapucínských (Cebus capucinus) se snadno naučilo rozlišovat hodnotu žlutých a modrých žetonů a dávaly přednost žlutým, protože si za ně mohly „koupit“ tři oříšky, kdežto za modré jen jeden. Těžší část experimentu pak spočívala v tom, že si malpy měly vybrat mezi jedním žlutým a několika modrými žetony. Dvě opice dávaly přednost kvantitě a na barvu žetonů nehleděly. Další čtyři preferovaly barvu před větším počtem, i když bylo modrých žetonů pět. Elsa Addessiová se domnívá, že tyto opice neměly dost trpělivosti čekat, až jim experimentátor dá za každý modrý žeton jeden oříšek, a raději shrábly naráz tři za žlutý „peníz“. Čtyři malpy si však dokázaly spočítat, že za čtyři modré žetony dostanou víc než za jednu žlutou minci a že dva modré žetony jsou méně než jeden žlutý.

Povzbuzen těmito početními schopnostmi pokračoval vědecký tým v pokusu a nabídl malpám na výběr dva žluté žetony, za které mohly dostat šest oříšků, a čtyři nebo pět modrých žetonů, které by směnily za čtyři nebo pět oříšků. Jedna opice byla z tohoto experimentu zcela zmatená a nepochopila jeho podstatu, tři další dávaly přednost žlutým žetonům. Addessiová tvrdí, že opice ve skutečnosti počítat nedovedou, pouze zhruba odhadují, která hromádka žetonů jim vynese více potravy. Kdyby uměly sčítat, dokázaly by rozlišovat mezi hromádkou šesti a pěti oříšků stejně dobře jako mezi hromádkou šesti a čtyř oříšků. Malý rozdíl v počtu oříšků jim však dělá potíže, kdežto mezi čtyřmi a šesti oříšky vidí rozdíl poměrně snadno.

Schopnost rozeznávat mezi „méně“ a „více“ je pro většinu zvířat životně důležitá. Například potřebují poznat, na kterém stromě roste víc bobulí, nebo jestli se v okolí vyskytuje větší množství spojenců či nepřátel. Novým objevem italského týmu však byl fakt, že opice jsou schopny rozlišovat nejen podle množství, ale také podle hodnoty, vyjádřené v experimentu barvou žetonů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907