Experiment s malpami: Umí opice počítat a nakupovat?

16.06.2013 - Zuzana Teličková

Elsa Addessiová z Ústavu kognitivních věd a technologií v Římě dokázala, že opice dokážou pochopit cenu peněz a „nakupovat“ za ně potravu

<p>Petrůňovou vysadili v noci na 17. dubna 1945 pod jménem Maria Rudinská spolu s velitelem Tkáčikem u Žiliny a od té doby je nezvěstná.</p>

Petrůňovou vysadili v noci na 17. dubna 1945 pod jménem Maria Rudinská spolu s velitelem Tkáčikem u Žiliny a od té doby je nezvěstná.


Reklama

Všech deset zkoumaných malp kapucínských (Cebus capucinus) se snadno naučilo rozlišovat hodnotu žlutých a modrých žetonů a dávaly přednost žlutým, protože si za ně mohly „koupit“ tři oříšky, kdežto za modré jen jeden. Těžší část experimentu pak spočívala v tom, že si malpy měly vybrat mezi jedním žlutým a několika modrými žetony. Dvě opice dávaly přednost kvantitě a na barvu žetonů nehleděly. Další čtyři preferovaly barvu před větším počtem, i když bylo modrých žetonů pět. Elsa Addessiová se domnívá, že tyto opice neměly dost trpělivosti čekat, až jim experimentátor dá za každý modrý žeton jeden oříšek, a raději shrábly naráz tři za žlutý „peníz“. Čtyři malpy si však dokázaly spočítat, že za čtyři modré žetony dostanou víc než za jednu žlutou minci a že dva modré žetony jsou méně než jeden žlutý.

Povzbuzen těmito početními schopnostmi pokračoval vědecký tým v pokusu a nabídl malpám na výběr dva žluté žetony, za které mohly dostat šest oříšků, a čtyři nebo pět modrých žetonů, které by směnily za čtyři nebo pět oříšků. Jedna opice byla z tohoto experimentu zcela zmatená a nepochopila jeho podstatu, tři další dávaly přednost žlutým žetonům. Addessiová tvrdí, že opice ve skutečnosti počítat nedovedou, pouze zhruba odhadují, která hromádka žetonů jim vynese více potravy. Kdyby uměly sčítat, dokázaly by rozlišovat mezi hromádkou šesti a pěti oříšků stejně dobře jako mezi hromádkou šesti a čtyř oříšků. Malý rozdíl v počtu oříšků jim však dělá potíže, kdežto mezi čtyřmi a šesti oříšky vidí rozdíl poměrně snadno.

Schopnost rozeznávat mezi „méně“ a „více“ je pro většinu zvířat životně důležitá. Například potřebují poznat, na kterém stromě roste víc bobulí, nebo jestli se v okolí vyskytuje větší množství spojenců či nepřátel. Novým objevem italského týmu však byl fakt, že opice jsou schopny rozlišovat nejen podle množství, ale také podle hodnoty, vyjádřené v experimentu barvou žetonů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907