Válka Severu proti Jihu: nejkrvavější válka amerických dějin

06.03.2015 - Redakce Válka Revue

V našich končinách je americká občanská válka spíše na okraji zájmu, avšak její několikaletý průběh skýtá celou řadu zajímavých faktů


Reklama

  • Šlo o nejkrvavější válku v americké historii, padlo v ní 210 000 vojáků a celkem si vyžádala 625 000 životů včetně civilistů. Ve válce zemřelo 30 % všech mužských obyvatel Jihu ve věku mezi 18 a 40 lety. 
  • Po bitvě u Gettysburgu posbírali vítězové odhozené pušky a odvezli je do Washingtonu, kde měly být zkontrolovány a znovu vydány jednotkám. Z 37 574 pušek bylo přibližně 24 000 stále nabito. Šest tisíc jich mělo v hlavni jednu kulku, 12 000 dvě kulky a 6 000 tři až deset kulí. Jedna z pušek byla dokonce naládována obdivuhodným počtem třiadvaceti kulí. 
  •  Během občanské války ve Spojených státech amerických žilo asi 30 milionů lidí, z toho 21 milionů na severu a 9 milionů na jihu. Více než 3 miliony z nich bojovaly ve válce – na straně Severu 2 100 000 a pod vlajkou Jihu rovný milion.
  • V armádě Unie bojovalo více než 180 000 černých vojáků. Uprchlí otroci i svobodní černoši ze severu sloužili dobrovolně.
  •  Po bitvě u Shiloh v Tennessee v dubnu 1862 zůstalo na bojišti ležet 16 000 zraněných vojáků v dešti a chladu. Mnoho z nich později vyprávělo, že když v noci čekali na pomoc, začaly jejich rány ve tmě svítit. Pro lékaře to  byla záhada, stejně jako skutečnost, že se muži se zářícími ranami uzdravili rychleji než ostatní. Záhadu rozřešili v roce 2001 dva mladíci, kteří přišli na to, že zdrojem záření byly bioluminiscentní bakterie, které nejen že způsobily ono záhadné záření, ale také tím, že zabránily vzniku gangrény, zachránily život mnoha mužů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907