Mnohé vzácné druhy zvířat ohrožuje poptávka čínských zákazníků. Jestli se povede v dohledné době změnit jejich chutě a vkus, tak bude snad vyhráno
Vlády jednotlivých zemí i organizace ochránců zvířat po celá desetiletí věnovali ohromné úsilí boji proti pytláctví a nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat. Jejich výsledky ale zatím nejsou nijak moc závratné.
Na nedávné konferenci v Botswaně se zástupci 32 zemí dohodli, že se musí soustředit na chování trhu, který pohání nelegální obchod se zvířaty. Ochráncům zvířat postupně dochází, že peníze investované do boje proti pytlákům jsou vlastně vyhozené z okna. Když by se jim povedlo změnit tržní chování zákazníků obchodu se zvířaty, tak pytláci zmizí bez jediného výstřelu. Tak mocná je síla trhu.
Podle zástupců ochránců zvířat se o osudu ohrožených druhů rozhodne na východě. Nejvýznamnějším hráčem v obchodu s ohroženými živočichy je totiž Čína. Právě Čína je největším spotřebitelem slonoviny na světě a také udává tón v obchodu s částmi těl tygrů, rohy nosorožců, žraločími ploutvemi i luskouny. Donedávna šlo o suroviny pro tradiční čínskou medicíny, v poslední době se rozmáhá výroba luxusního zboží pro bohaté čínské zákazníky.
Kupní síla Číňanů stále roste, ale spolu s ní naštěstí vzrůstá i jejich zájem o původ zboží. Podle nedávných průzkumů 70 procent čínských zákazníků netuší, že kvůli se kvůli slonovině musejí zabíjet sloni a velká většina z nich by si prý slonovinu nekoupila, kdyby to věděli. V Číně se teď rozbíhají přesvědčovací kampaně, které by mohly příznivě zvrátit osud mnoha ohrožených druhů zvířat. Bude to ale každopádně závod s časem.
NewScientist
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)