Fosilie králíků z Iberského poloostrova poodhalují rozdíly mezi životním stylem našich předků a neandertálců
O vymření našich nejbližších příbuzných, neandertálců, přemýšlejí mnozí vědci už dávno. Králíci s tím obvykle nemají moc co dělat. Ukazuje se ale, že průzkum fosilních zbytků králíků může objasnit historii na sklonku doby neandertálců.
Vědci analyzovali pozůstatky králíků z jeskyní na Iberském poloostrově. Zjistili přitom, že králíci byli zásadní součástí jídelníčku moderních lidí, ale neandertálci si na nich nijak zvlášť nepochutnávali.
Králíci přitom právě na Iberském poloostrově vznikli a podle vědců představují velmi zvláštní druh zdroje potravy. Lze jich najít množství najednou, relativně snadno se chytají a jejich úlovek lze do jisté míry předpovědět. Moderní lidé dokázali lépe lovit v měnícím se prostředí a využívat při tom různé technologické vychytávky. Zdá se, že jsme zdroje v prostředí využívali lépe než neandertálci a nejspíš díky tomu jsme je v evolučním závodu porazili.
Bournemouth University, Journal of Human Evolution
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)