Co používali zubaři v době kamenné? Naostřené pazourky!

17.07.2015 - Martin Reichman

Italští archeologové našli důkaz o nejstarším stomatologickém zákroku. Ošetření zubu objevili u muže, který žil před 14 tisíci lety


Reklama

Ani v dnešní době pokročilých technologií, technických a medicínským prostředků není návštěva zubaře nic, na co bychom se vyloženě těšili. Prostředky našich předků byly v tomto směru pochopitelně podstatně omezenější, ani jim se ale zubní kazy nevyhýbaly. Jaké nástroje ale používali dávní zubaři?

Odpověď na tuto otázku poprvé přinesl před 15 lety profesor Missourské univerzity Andrea Cucina. Archeologické nálezy na několika místech dnešního Pákistánu odhalily cílené používání stomatologických nástrojů již před 8 až 9 tisíci lety.

Zubaři ze starší doby kamenné

Nejnovější objev italských vědců jde ale ještě dál. Ošetření zubu objevili u muže, který žil před 14 tisíci lety, tedy v období počátku pozdního paleolitu - starší doby kamenné. V této době lidé používali pazourky, štípané kamenné nástroje a nástroje vyrobené z kostí a paroží. Stejné nástroje se podle vědců požívali i k ošetření zubů.

Závěry vědců potvrzují i snímky z elektronového mikroskopu SEM. Ty odhalily pravidelné, přibližně 2,5 milimetru velké otvory v zubech 25letré muže, vytvořené podle všeho pomocí naostřených pazourků

Ošetření zubů bylo v minulosti zdokumentováno u lidí žijících před 6 tisíci lety ve Francii a na území dnešní Ukrajiny. Archeologické objevy také ukázaly, že se nástroje k ošetřování zubů používaly před 6 tisíci lety v dnešní Indii a v Číně. Nejnovější objev italských vědců je ale důkazem o doposud nejstarším stomatologickém zákroku v lidských dějinách.

  • Zdroj textu:

    Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Scientific Reports

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907