Co prozradil dlouho ztracený kousek kamene ze Stonehenge?

Hornina, ze které je postavené Stonehenge, obsahuje části materiálu starého 1,6 až 1 miliardu let

06.08.2021 - Stanislav Mihulka



Legendární prehistorický komplex Stonehenge na Salisburské pláni v jižní Anglii není jen archeologickým nalezištěm. Je to zhruba 5 tisíc let stará britská kulturní ikona, kterou vlastní Koruna a chrání ji řada britských i mezinárodních zákonů a úmluv. Pro samotné Stonehenge je to samozřejmě dobře, ale vědcům taková přísná ochrana pochopitelně ztěžuje výzkum. Někdy pomůže šťastná náhoda.

Příznivou souhrou okolností došlo před časem k tomu, že se badatelé dostali ke kusu Stonehenge, který zmizel před 60 lety. V roce 1958 se jistý Robert Phillips podílel na restauraci Stonehenge. V rámci tehdejších prací vyvrtal z kamene č. 58 vzorek horniny válcovitého tvaru. Časem emigroval do USA a vzorek ze Stonehenge si odvezl s sebou.

Unikátní příležitost k výzkumu

V roce 2018 byl tento kus Stonehenge navrácen a badatelům se naskytla jedinečná šance provést analýzy horniny, která tvoří zmíněný kámen ze Stonehenge. V dnešní době přitom není díky přísné ochraně možné takový vzorek legální cestou získat. David Nash z britské University of Brighton a jeho tým mohli zmíněný vzorek proskenovat výpočetní tomografií, prozkoumat různými mikroskopy a analyzovat jeho strukturu a chemické složení.

TIP: Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge

Analýzy ztraceného a opět nalezeného vzorku kamene č. 58 ukázaly, že ho z 99,7 procent tvoří křemen. Hornina vznikla z písků uložených ve starších třetihorách. Detailní analýzy izotopů neodymu prozradily, že část zrn zkoumaného materiálu pochází z hornin rozrušených během druhohor. Některá zrna byla dokonce ještě starší a vznikla před 1,6 až 1 miliardou let.

 


Další články v sekci