Z nedopalků lze poměrně jednoduše vyrobit materiál, který skvěle uskladňuje energii. Pokud by to fungovalo ve velkém měřítku, tak se zbavíme nepříjemného odpadu
Cigaretové nedopalky vypadají nenápadně. Ve skutečnosti ale jde o nejčastější typ odpadu na světě, který způsobuje velké problémy v životním prostředí. Za jediný den se na Zemi vykouří 15 miliard cigaret a většina téhle ohromné spousty nedopalků skončí někde pohozená a nakonec obvykle v oceánu. Nešlo by je využít nějak smysluplněji?
Jihokorejští badatelé z cigaretových nedopalků vyrobili pozoruhodný materiál, který je výborný pro uskladnění energie. Funguje v tom směru lépe, než jiné komerčně dostupné materiály, včetně grafenu či uhlíkových nanotrubiček. Časem by se ze zpracovaných nedopalků mohly stát elektrody ve výkonných kondenzátorech, které musejí pojmout velké množství elektrické energie.
Vědci dokázali přetvořit cigaretové nedopalky, které se skládají převážně z polymeru acetátové celulózy, na materiál skvěle uskladňující energii, v jediném technologickém kroku – pyrolýzou, čili rozkladem za vysoké teploty. Vzniklý materiál obsahuje množství mikroskopických pórů, které mu poskytují výjimečné energetické vlastnosti.
Cigaretové nedopalky by také mohly pomoct vy boji proti infekcím přenášeným komáry. Ukázalo se totiž, že samičky komárů raději kladou vajíčka v prostředí s cigaretovými nedopalky. Zároveň ale nedopalky mají zhoubný vliv na plodnost a životaschopnost potomstva komárů.
ResearchSEA, Nanotechnology
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)