Co s opuštěnou továrnou? Zasadíme tam salát, aneb zemědělství budoucnosti

15.07.2014 - Jan Miklín

Japonské firmy vyrábějící elektroniku tvrdě postihla levnější konkurence z Koreje a Číny. V zavřených továrnách, kde se dříve vyráběly počítače, se teď pěstuje salát. Po produktu hi-tech farem je ve světě poptávka


Reklama

Pokusnou farmou se stala uzavřená továrna firmy Fujitsu na počítačové čipy, stojící v prefektuře Fukušima asi 60 km od známé jaderné elektrárny a uzavřená v roce 2009. V jejích sterilních místnostech se pěstuje speciální odrůda hlávkového salátu, obsahující jen minimum draslíku.

Farmy místo počítačů

Toho je dosaženo pěstováním ve speciálním uzavřeném oběhu, kde rostliny nenasávají živiny a vodu z půdy, ale ty jsou jim doručovány přesným – počítačem řízeným – kapkovým systémem. Stejně tak je pečlivě kontrolována kvalita vzduchu, teplota a osvětlení. V místnostech nejsou také žádné bakterie, nemusí být používány pesticidy a samozřejmě se zde nevyskytují žádní škůdci.

Po zelenině bez draslíku (salát pěstovaný v této farmě jej obsahuje asi jednu pětinu oproti tomu klasickému) je velká poptávka – potřebují jej lidé s chronickými onemocněními ledvin či na dialýze. Fujitsu tak není jedinou hi-tech formou, která se dala na zemědělství: Sharp pěstuje v Dubaji jahody, Panasonic otevírá farmu na špenát rostoucí jeden a půl krát rychleji než klasický a továrnu na farmu přestavuje i Toshiba. Vzhledem k vysokým cenám potravin v Japonsku se pěstování specializovaných plodin vyplatí. Momentálně rozhodně víc, než vyrábět počítače.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Fujitsu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907