Oortovo mračno: Co se nachází za oběžnou dráhou Neptunu?

11.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Poslední planeta Sluneční soustavy, Neptun, obíhá Slunce po téměř kruhové dráze ve vzdálenosti třicetkrát větší než Země. Bezprostředně za drahou Neptunu až do vzdálenosti asi 55 astronomických jednotek (AU) nalezneme Edgeworthův-Kuiperův (E-K) pás planetek.

Tato zásobárna asteroidů je mnohem větší než hlavní pás planetek mezi Marsem a Jupiterem a zahrnuje především různě velké kusy rozličných ledů (kromě ledu vodního pak především ledy metanu nebo amoniaku). Největším známým tělesem E-K pásu je Pluto s průměrem 2 300 km, donedávna řazené mezi planety. Souhrnná hmotnost objektů E-K pásu se odhaduje asi na desetinu hmotnosti Země.

Za E-K pásem se rozkládá rozptýlený disk sahající až do vzdálenosti 100 AU a možná i dále. Nachází se v něm jen málo těles, která pak obíhají kolem Slunce po skloněných eliptických drahách. Rozptýlený disk představuje zřejmě zásobárnu krátkoperiodických komet.

Tip: Nová trpasličí planeta daleko za drahou Neptunu. Po Sedně už druhá

Na samé hranici obklopuje Sluneční soustavu pravděpodobně kulový obal složený z ledových těles – Oortovo mračno. Jde o hypotetický pozůstatek původní protoplanetární mlhoviny, který sem byl vymeten intenzivním slunečním vichrem krátce po vzniku solárního systému. Oortovo mračno je nejspíš zdrojem dlouhoperiodických komet, přičemž celková hmotnost jeho těles se odhaduje na desetinásobek hmotnosti Země.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavouci skákavky druhu Euophrys omnisuperstes obývají oblasti okolo 6 700 m n. m., a jsou tak nejvýše žijícími zvířaty na světě.

Zajímavosti

Dort Pavlova získal jméno podle křehké baletky.

Historie

Během tří týdnů se nedotčený prales mění v toxickou bažinu. Za jeden měsíc dokážou kopáči zlikvidovat prales o rozloze tří fotbalových hřišť.

Příroda

Jedním z posledních návštěvníků komety byla úspěšná sonda Rosetta

 

Vesmír

Redlichia, královna kambrijského oceánu

Věda

<p>Totorový ostrov má „životnost“ zhruba dvacet let – postupné opravy jej však udrží na hladině takřka nekonečně dlouho.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907