Co by se stalo, kdyby se Země převrátila? Změnilo by to náš život?

02.07.2015 - Michal Švanda


Reklama

Zdá se vám uvedená otázka nesmyslná? Zřejmě ano. Vědci však téměř jistě vědí, že v minulosti se jedna planeta „vzhůru nohama“ skutečně obrátila. Řeč je o Venuši, která jako jediná ve Sluneční soustavě rotuje v opačném smyslu, než obíhá kolem Slunce. K možným hypotézám patří dávná tečná srážka s jiným planetárním zárodkem, jež mohla rotační osu převrátit. (Pro zajímavost: Uran má zase osu téměř v rovině oběžné dráhy, takže jakoby „válí sudy“.)

Jak by však podobná událost změnila náš život v případě Země, pomineme-li fakt, že by takový impakt velká část biosféry nejspíš nepřežila? Pokud by se zachovala rotační perioda, následky by byly spíše kosmetického rázu. Přirozeně by se změnil smysl „západu“ a „východu“, neboť Slunce by vycházelo na západě a směřovalo by k východu, kde by posléze zapadlo. Prohodila by se také roční období: léto by na severní polokouli nastávalo od prosince do února. 

Naše vnímání „severu“ a „jihu“ by však nejspíš zůstalo stejné a severní polokoule by zřejmě nadále nesla totéž označení. Sever od jihu totiž odlišuje orientace magnetického pole Země, které se odvíjí od rotujícího nitra tělesa, takže by se převrátilo společně s planetou a střelka kompasu by sever ukazovala stále v arktických oblastech. 

Podstatně by se ovšem proměnila noční obloha. Již bychom nevídali Polárku, Velký vůz či Kasiopeu, ale museli bychom si zvyknout na nová souhvězdí jako Jižní kříž, Tukana nebo Mečouna. Měsíc by byl také „vzhůru nohama“. A pokud si chcete podobnou situaci vyzkoušet v praxi, stačí vyrazit na jižní polokouli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2014

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907