Co by se stalo, kdyby Zemi pozřela černá díra? Možná vůbec nic

18.06.2015 - Martin Reichman

Uznávaný fyzik tvrdí, že pokud by Zemi pozřela černá díra, existovala by Země dál, jako svůj holografický obraz


Reklama

Teoretický fyzik Samir D. Mathur, který se specializuje na teorii superstrun a fyziku černých děr přišel s velmi provokativní teorií. Černé díry v ní přirovnává k replikátorům, či kopírkám. Podle Mathura bychom si faktu, že Zemi pozřela černá díra vlastně ani nemuseli všimnout. Černá díra by totiž vytvořila její téměř dokonalý holografický obraz.

Nová teorie mezi vědci okamžitě rozpoutala vášnivé debaty a není divu, Samir Mathur totiž není žádný druhořadý bláznivý fyzik. Před několika lety se mu podařilo doplnit a rozvinout teorie jiného velikána teoretické fyziky - Stephena Hawkinga, když popsal tvar černých děr jako klubka vesmírných řetězců. Vyřešil tak některé nepřesnosti v problematice tzv. Informačního paradoxu a do jisté míry změnil pohled fyziků na černé díry jako takové.

Odpůrci Mathurovy nové teorie upozorňují, že aby byla jeho teorie funkční, musela by černá díra (podle hypotézy komplementarity) fungovat jako dokonalý replikátor a vytvářet dokonalý holografický obraz. Mathur naopak zdůrazňuje, že nedokonalost je prazákladem vzniku vesmíru. Bez nedokonalého rozptylu materiálu vytvořeného během Velkého třesku by podle něj nemohl vzniknout vesmír, planety, hvězdy a pochopitelně ani lidé. Podle Mathura tak nemůže existovat ani dokonalá černá díra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio State University | news.osu.edu

  • Zdroj fotografií: OSU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907