Co by se stalo, kdyby zmizel Měsíc? Jak by to ovlivnilo Zemi?

13.08.2014 - František Martinek


Reklama

Měsíc je souputníkem Země od doby jejího časného mládí. Podle některých názorů měla přítomnost tak velkého a hmotného měsíce zásadní vliv na podmínky na naší planetě, tedy i na vznik a rozvoj života.

Co by se stalo, kdyby Země nyní o Měsíc přišla? Především by se podstatně změnil vzhled noční oblohy: v noci by byla tma jako za měsíčního novu. Mořský příliv a odliv by podstatně zeslábnul. Už nikdy by nenastalo zatmění Slunce (a samozřejmě ani Měsíce). Z dlouhodobého hlediska by se změnily i klimatické podmínky na Zemi v důsledku většího kolísání sklonu zemské rotační osy. A Měsíc by chyběl i básníkům a milencům.

V důsledku vzájemného ovlivňování se Měsíc od Země neustále vzdaluje – v současné době rychlostí asi 4 cm za století. Toto vzdalování však nebude probíhat donekonečna – ve velmi vzdálené budoucnosti se zastaví. Země zkrátka o svůj Měsíc nepřijde.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jednotliví Evropané a Asiaté mají sice z neandertálců asi jen padesátinu z celkového počtu tří miliard písmen genetického kódu, ale každý zdědil trošku jiné úseky neandertálské DNA. Celkem se tak našla v DNA dnešních lidí plná pětina dědičné informace neandertálců.

Zajímavosti

Obléhání Calais

Historie
Věda

Objekt B14-65666 vznikl v důsledky srážky dvou galaxií, k níž došlo před 13 miliardami let

Vesmír

Testování mikrorobota pro vyšetření tlustého střeva

Věda

Pivoňky jsou poměrně náročné na kvalitu přírodního prostředí a jeho změny a také se jen pomalu šíří, protože mají velká a těžká semena. I hojnější druhy mají obvykle pouze ostrůvkovitý areál, přičemž jednotlivá místa výskytu mohou být i značně vzdálená. Proto se u některých lokalit můžeme domnívat, že vznikly druhotně, zplaněním z kultury. Jestliže k tomu ale došlo ve starověku, můžeme to dnes jen stěží dokázat. Jiné druhy jsou endemité malých území, většinou hor, ze kterých se nemohly dále šířit. Mezi ně patří i tyto nejvzácnější evropské pivoňky.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907