Co se stane, když do sebe galaxie narazí?

04.09.2014 - Michal Švanda


Reklama

Jakkoliv se zdá být srážka dvou galaxií synonymem pro naprostou katastrofu, pravý opak je pravdou. Galaxie se nesrážejí jako auta na dálnici, ale spíše se prolínají a typicky splývají v jednu, což je dáno neuvěřitelně řídkým mezihvězdným prostorem. Stačí si uvědomit, že nejbližší soused Slunce (jež má průměr necelých 1,5 milionu kilometrů) leží ve vzdálenosti více než čtyř světelných let, konkrétně 41 296 088 milionů kilometrů. Fyzické srážky hvězd jsou tedy při kolizi galaxií nesmírně vzácné.

To však neplatí pro obří molekulová oblaka, která jsou sice velmi řídká, ale dosahují rozměrů v hodnotách i stovek světelných let a často se nacházejí právě v hydrodynamické rovnováze. Srážka dvou molekulových oblaků při kolizi galaxií již tak vzácná není a představuje jeden z důvodů pro narušení rovnováhy oblaku a počátek tvorby nových hvězd.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907