Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře?

29.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Nová animace NASA zachycuje nedávný scénář - k supermasivní černé díře ASASSN-14li, o hmotnosti několika milionů Sluncí, nacházející se v centru galaxie PGC 043234, se „neprozřetelně“ přiblížila hvězda. Výsledkem tohoto nebezpečného přiblížení bylo roztrhání hvězdy v důsledku slapové disrupce. Část materiálu hvězdy míří horizontu událostí, další části hvězdy jsou odmrštěny obrovskou rychlostí do prostoru.

V hypotetickém scénáři se předpokládá vznik výtrysků na ose otáčení černé díry. Bíle vybarvená nejvnitřnější část disku silně září v rentgenovém spektru pozorovatelném ve vzdálenosti mnoha milionů světelných let a generuje hvězdný vítr, znázorněný modrou barvou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907