Co se stane, když se srazí dvě černé díry?

21.10.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Předpokládá se, že v centrech slučujících se galaxií a ve vícenásobných hvězdných systémech občas dochází ke srážkám černých děr. Počítačová simulace Simulating Extreme Spacetimes Collaboration ukazuje závěrečnou fázi tohoto extrémního jevu. Tmavé oblasti vyznačují horizont událostí dvojice černých děr, jejich okolí pak tvoří gravitační čočka s hvězdami, které mají svůj obraz i mimo oblast vlastní čočky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907