Co se stane, když si kosmonaut sundá ve vesmíru skafandr?

10.03.2014 - Michal Švanda


Reklama

Bohužel, případy rychlé expozice astronautů velmi nízkému tlaku byly již v historii kosmonautiky zaznamenány – přistávací kabině Sojuzu 11 se v roce 1971 předčasně otevřel ventil vyrovnávající vnitřní tlak, došlo k úniku atmosféry z kabiny a všichni tři kosmonauti zahynuli.

Pokud by si kosmonaut sundal skafandr ve vesmírném prostoru, během 15–20 sekund by ztratil vědomí v důsledku prudkého poklesu tlaku. Vnitřní tlak lidského těla není dostatečný, aby kosmonaut vybuchnul, avšak přítomnost plynů by mohla vážně poškodit jeho vnitřní orgány. Prudká expanze by mu zřejmě poškodila plíce, čemuž by se však dalo zabránit vydechnutím před sundáním skafandru. V krevním řečišti by se nejspíše objevily bublinky vzduchu, podobně jako když se potápěč vynoří příliš rychle.

TIP: Boeing vyvíjí samočistící skafandr: Má chránit před nebezpečným prachem

Pokud by byl kosmonaut vystaven vakuu po dobu kratší než tři až čtyři minuty, nejspíš by mohl být úspěšně resuscitován. Delší expozice vzduchoprázdnu by však téměř nevyhnutelně skončila smrtí a postupným zmrznutím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907