Bohužel, případy rychlé expozice astronautů velmi nízkému tlaku byly již v historii kosmonautiky zaznamenány – přistávací kabině Sojuzu 11 se v roce 1971 předčasně otevřel ventil vyrovnávající vnitřní tlak, došlo k úniku atmosféry z kabiny a všichni tři kosmonauti zahynuli.
Pokud by si kosmonaut sundal skafandr ve vesmírném prostoru, během 15–20 sekund by ztratil vědomí v důsledku prudkého poklesu tlaku. Vnitřní tlak lidského těla není dostatečný, aby kosmonaut vybuchnul, avšak přítomnost plynů by mohla vážně poškodit jeho vnitřní orgány. Prudká expanze by mu zřejmě poškodila plíce, čemuž by se však dalo zabránit vydechnutím před sundáním skafandru. V krevním řečišti by se nejspíše objevily bublinky vzduchu, podobně jako když se potápěč vynoří příliš rychle.
TIP: Boeing vyvíjí samočistící skafandr: Má chránit před nebezpečným prachem
Pokud by byl kosmonaut vystaven vakuu po dobu kratší než tři až čtyři minuty, nejspíš by mohl být úspěšně resuscitován. Delší expozice vzduchoprázdnu by však téměř nevyhnutelně skončila smrtí a postupným zmrznutím.
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)