Co se stane, když si kosmonaut sundá ve vesmíru skafandr?

10.03.2014 - Michal Švanda


Reklama

Bohužel, případy rychlé expozice astronautů velmi nízkému tlaku byly již v historii kosmonautiky zaznamenány – přistávací kabině Sojuzu 11 se v roce 1971 předčasně otevřel ventil vyrovnávající vnitřní tlak, došlo k úniku atmosféry z kabiny a všichni tři kosmonauti zahynuli.

Pokud by si kosmonaut sundal skafandr ve vesmírném prostoru, během 15–20 sekund by ztratil vědomí v důsledku prudkého poklesu tlaku. Vnitřní tlak lidského těla není dostatečný, aby kosmonaut vybuchnul, avšak přítomnost plynů by mohla vážně poškodit jeho vnitřní orgány. Prudká expanze by mu zřejmě poškodila plíce, čemuž by se však dalo zabránit vydechnutím před sundáním skafandru. V krevním řečišti by se nejspíše objevily bublinky vzduchu, podobně jako když se potápěč vynoří příliš rychle.

TIP: Boeing vyvíjí samočistící skafandr: Má chránit před nebezpečným prachem

Pokud by byl kosmonaut vystaven vakuu po dobu kratší než tři až čtyři minuty, nejspíš by mohl být úspěšně resuscitován. Delší expozice vzduchoprázdnu by však téměř nevyhnutelně skončila smrtí a postupným zmrznutím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907