Tajemství květů: Co skrývá chmýří pampelišek

20.05.2013 - Jan Miklín

Pampeliška lékařská je bezesporu jednou z vůbec nejznámějších rostlin. V posledních letech se ale ukazuje, že i obyčejné pampelišky skrývají své tajemství

<p>Leopoldova tyranie dosáhla takových rozměrů, že kontrolu nad Kongem raději převzal samotný belgický stát.</p>

Leopoldova tyranie dosáhla takových rozměrů, že kontrolu nad Kongem raději převzal samotný belgický stát.


Reklama

Žlutě kvetoucí, 10 až 50 cm vysoké rostliny, byly dlouhá léta uváděny pod latinským názvem Taraxacum officinale. Podrobné srovnávací výzkumy ale ukázaly, že ve skutečnosti nejde o jeden druh, ale několik stovek vegetativně se rozmnožujících mikrospecií. Výzkumy na našem území i jinde v Evropě stále probíhají, každý rok je popsáno několik nových taxonů. V České republice jich zatím známe více jak sto, skutečný počet ale může být i několikanásobně větší! Proto se pro celou skupinu mikrodruhů nyní používá označení Taraxacum sect. Ruderalia.

Tajemství odhalí i pohled na květenství pampelišky skrz lupu. Nažky, vybavené padáčkovitým chmýřím, lehce unáší vítr i stovky metrů daleko a rostlina se tak snadno šíří. Přirozeně roste pampeliška v mírném pásu severní polokoule, člověkem byla ale zavlečena do celého světa. Ne všude proto působí pohled na louku plnou pampelišek radost.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907