Tajemství květů: Co skrývá chmýří pampelišek

20.05.2013 - Jan Miklín

Pampeliška lékařská je bezesporu jednou z vůbec nejznámějších rostlin. V posledních letech se ale ukazuje, že i obyčejné pampelišky skrývají své tajemství

<p>Leopoldova tyranie dosáhla takových rozměrů, že kontrolu nad Kongem raději převzal samotný belgický stát.</p>

Leopoldova tyranie dosáhla takových rozměrů, že kontrolu nad Kongem raději převzal samotný belgický stát.


Reklama

Žlutě kvetoucí, 10 až 50 cm vysoké rostliny, byly dlouhá léta uváděny pod latinským názvem Taraxacum officinale. Podrobné srovnávací výzkumy ale ukázaly, že ve skutečnosti nejde o jeden druh, ale několik stovek vegetativně se rozmnožujících mikrospecií. Výzkumy na našem území i jinde v Evropě stále probíhají, každý rok je popsáno několik nových taxonů. V České republice jich zatím známe více jak sto, skutečný počet ale může být i několikanásobně větší! Proto se pro celou skupinu mikrodruhů nyní používá označení Taraxacum sect. Ruderalia.

Tajemství odhalí i pohled na květenství pampelišky skrz lupu. Nažky, vybavené padáčkovitým chmýřím, lehce unáší vítr i stovky metrů daleko a rostlina se tak snadno šíří. Přirozeně roste pampeliška v mírném pásu severní polokoule, člověkem byla ale zavlečena do celého světa. Ne všude proto působí pohled na louku plnou pampelišek radost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907