Co v televizi nevidíte: Deformace tenisového míčku při podání 228 km/h

06.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Tenis již dávno není uhlazenou hrou gentlemanů a dam. Jak dokládají statistiky posledních 20 let, moderní tenis je mimořádně tvrdá a agresivní hra. V žebříčku 30 nejtvrdších podání je nejstarším zápisem výkon Australana Philippoussise, který v roce 1997 dokázal vyslat míček rychlostí 229 kilometrů v hodině. Australanův výkon je ale ve zmíněném žebříčku až 31. v pořadí. Dnešní tenisté, díky stále dokonalejším materiálům raket a výpletů, dokáží vystřelit tenisový míček rychlostí přes 250 kilometrů v hodině.

Oficiálně největším ostrostřelcem je chorvatský obr Karlovič, který v roce 2011 vypálil míček rychlostí 251 kilometrů v hodině. Neoficiální statistiky ale evidují i Australana Samuela Grotha s výkonem přes 263 kilometry v hodině. Zpomalený záběr zachycuje deformaci tenisového míčku vypáleného rychlostí 228 kilometrů v hodině, což je mimochodem podobná rychlost, jakou servíruje český tenista Tomáš Berdych.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907