Co řídí sexuální orientaci? Chemické značky na DNA

10.10.2015 - Stanislav Mihulka

Homosexualitu mají na svědomí chemické značky, které ovládají aktivitu genů


Reklama

Vědci se už před dvěma desetiletími víceméně dohodli, že homosexualita není volbou životního stylu. Sexuální orientace podle nich vychází z biologie a alespoň z části je daná geneticky. Jenže geny pro homosexualitu zatím vzdorují snahám o objevení. Jakoby v tom geny měly prsty a přitom ne úplně. Například jednovaječné dvojče muže homosexuála má jen asi 20% až 50% šanci, že bude také gay.

Podle nové studie dvojčat mužského pohlaví nejsou v určení sexuální orientace rozhodující geny, ale přesto vychází z DNA. Klíčovou roli by v homosexualitě totiž mohla hrát epigenetika, čili chemické značky na DNA, které ovlivňují aktivitu jednotlivých genů.

Podobná situace je například u včel, u nichž mají včelí matka a dělnice naprosto stejnou DNA a všechny geny, liší se jenom několika sty chemickými značkami na DNA. Rozdíl mezi matkou a dělnicí se ale rozhodně nedá přehlédnout.

Tyto chemické značky na genech jsou z části dědičné a z části je ovlivňuje prostředí, což by vysvětlovalo zvláštní povahu dědičnosti lidské homosexuality.

  • Zdroj textu:

    Science, American Society of Human Genetics

  • Zdroj fotografií: Benson Kua / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907