Co řídí sexuální orientaci? Chemické značky na DNA

10.10.2015 - Stanislav Mihulka

Homosexualitu mají na svědomí chemické značky, které ovládají aktivitu genů


Reklama

Vědci se už před dvěma desetiletími víceméně dohodli, že homosexualita není volbou životního stylu. Sexuální orientace podle nich vychází z biologie a alespoň z části je daná geneticky. Jenže geny pro homosexualitu zatím vzdorují snahám o objevení. Jakoby v tom geny měly prsty a přitom ne úplně. Například jednovaječné dvojče muže homosexuála má jen asi 20% až 50% šanci, že bude také gay.

Podle nové studie dvojčat mužského pohlaví nejsou v určení sexuální orientace rozhodující geny, ale přesto vychází z DNA. Klíčovou roli by v homosexualitě totiž mohla hrát epigenetika, čili chemické značky na DNA, které ovlivňují aktivitu jednotlivých genů.

Podobná situace je například u včel, u nichž mají včelí matka a dělnice naprosto stejnou DNA a všechny geny, liší se jenom několika sty chemickými značkami na DNA. Rozdíl mezi matkou a dělnicí se ale rozhodně nedá přehlédnout.

Tyto chemické značky na genech jsou z části dědičné a z části je ovlivňuje prostředí, což by vysvětlovalo zvláštní povahu dědičnosti lidské homosexuality.

  • Zdroj textu:

    Science, American Society of Human Genetics

  • Zdroj fotografií: Benson Kua / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907