Co způsobuje záři emisní mlhoviny? A proč svítí mlhoviny reflexní?

21.10.2014 - Michal Švanda


Reklama

Mlhoviny patří mezi nejhezčí a milovníky oblohy nejčastěji vyhledávané nebeské objekty. Podle typu záření je dělíme na emisní a reflexní. Jak název napovídá, reflexní mlhoviny září odraženým (reflexe = odraz) světlem blízkých hvězd. Přesněji řečeno se jedná o světlo rozptýlené, a protože nejvíce se rozptylují kratší vlnové délky, jsou reflexní mlhoviny na barevných snímcích nejčastěji namodralé.

Naproti tomu emisní mlhoviny svítí svým vlastním světlem, nejčastěji ve spektrálních čarách vodíku – nejvíce zastoupeného prvku ve vesmíru –, ale také v čarách dalších prvků, například kyslíku a jiných. Toto vlastní záření plynu má na svědomí ionizace ultrafialovým světlem blízkých horkých hvězd (zmíněné hvězdy nejčastěji z této mlhoviny vznikly, viz dále; v tom případě se mnohdy jedná o oblasti HII, tedy ionizovaného vodíku).

Pro úplnost dodejme, že planetární mlhovina, tedy odvržená obálka umírající hvězdy, je také mlhovinou emisní, přičemž zdroj energie pro ionizaci plynu v rozpínající se mlhovině tvoří horké odhalené jádro umírající hvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907