Co způsobuje záři emisní mlhoviny? A proč svítí mlhoviny reflexní?

21.10.2014 - Michal Švanda


Reklama

Mlhoviny patří mezi nejhezčí a milovníky oblohy nejčastěji vyhledávané nebeské objekty. Podle typu záření je dělíme na emisní a reflexní. Jak název napovídá, reflexní mlhoviny září odraženým (reflexe = odraz) světlem blízkých hvězd. Přesněji řečeno se jedná o světlo rozptýlené, a protože nejvíce se rozptylují kratší vlnové délky, jsou reflexní mlhoviny na barevných snímcích nejčastěji namodralé.

Naproti tomu emisní mlhoviny svítí svým vlastním světlem, nejčastěji ve spektrálních čarách vodíku – nejvíce zastoupeného prvku ve vesmíru –, ale také v čarách dalších prvků, například kyslíku a jiných. Toto vlastní záření plynu má na svědomí ionizace ultrafialovým světlem blízkých horkých hvězd (zmíněné hvězdy nejčastěji z této mlhoviny vznikly, viz dále; v tom případě se mnohdy jedná o oblasti HII, tedy ionizovaného vodíku).

Pro úplnost dodejme, že planetární mlhovina, tedy odvržená obálka umírající hvězdy, je také mlhovinou emisní, přičemž zdroj energie pro ionizaci plynu v rozpínající se mlhovině tvoří horké odhalené jádro umírající hvězdy.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907