Co způsobuje záři emisní mlhoviny? A proč svítí mlhoviny reflexní?

21.10.2014 - Michal Švanda


Reklama

Mlhoviny patří mezi nejhezčí a milovníky oblohy nejčastěji vyhledávané nebeské objekty. Podle typu záření je dělíme na emisní a reflexní. Jak název napovídá, reflexní mlhoviny září odraženým (reflexe = odraz) světlem blízkých hvězd. Přesněji řečeno se jedná o světlo rozptýlené, a protože nejvíce se rozptylují kratší vlnové délky, jsou reflexní mlhoviny na barevných snímcích nejčastěji namodralé.

Naproti tomu emisní mlhoviny svítí svým vlastním světlem, nejčastěji ve spektrálních čarách vodíku – nejvíce zastoupeného prvku ve vesmíru –, ale také v čarách dalších prvků, například kyslíku a jiných. Toto vlastní záření plynu má na svědomí ionizace ultrafialovým světlem blízkých horkých hvězd (zmíněné hvězdy nejčastěji z této mlhoviny vznikly, viz dále; v tom případě se mnohdy jedná o oblasti HII, tedy ionizovaného vodíku).

Pro úplnost dodejme, že planetární mlhovina, tedy odvržená obálka umírající hvězdy, je také mlhovinou emisní, přičemž zdroj energie pro ionizaci plynu v rozpínající se mlhovině tvoří horké odhalené jádro umírající hvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2013

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907